Через місяць після запуску супутника "Січ-2-30" він, нарешті, з’явився у базі даних Космічних військ США

Про появу супутника у сервісі Celestrak розповів народний депутат, член ТСК з питань розслідування можливих протиправних дій посадових осіб Державного космічного агентства України, Роман Грищук.

За словами Грищука сталого зв’язку із українським супутником нарешті вдалося досягти завдяки зусиллям фахівців Національного центру управління та випробувань космічних засобів.

"Вдалось визначити його як один з космічних об'єктів, який до цього мав тільки умовну назву. У каталозі – це космічний об'єкт 51030 з попередньою назвою "Object AY", тепер візуалізується як "Sich-2-30" ("Sich-2-1")", - написав нардеп.

Чому критикують супутник

Космічні амбіції вже обійшлися Україні недешево: 2 мільйони доларів було витрачено на те, щоб вивести "Січ-2-30" на орбіту, а понад 170 мільйонів гривень було витрачено на його розробку і виготовлення.

За оцінками чиновників, недешево обійдеться й експлуатація "Січ-2-30" - мова йде про суму у понад 100 мільйонів гривень.

"Січ-2-30" — це не новий супутник, а копія супутника "Січ-2", який Україна запустила в космос 11 років тому. Копія була потрібна для того, аби відпрацьовувати на ній позаштатні ситуації, які можуть трапитися на орбіті.

Саме цю копію і називають супутником "Січ-2-30" та представляють як прорив української космічної галузі, попри те, що цей супутник вважався застарілим ще 10 років тому, а зараз заслуговує на місце в музеї.

"Січ-2-30" має роздільну здатність 7,8 метра. А сучасні супутники здатні передавати зображення з роздільною здатністю 30 сантиметрів, тобто у 26 разів краще.

За словами голови Державного космічного агентства Володимира Тафтая, "Січ-2-30" розроблявся з 2017 року, тож вважати супутник застарілим не варто.

Разом з тим, враховуючи, що Україна тільки-но починає повернення у космос після тривалої перерви, порівнювати можливості "Січ-2-30" із можливостями сучасних супутників-конкурентів не можна.

Що кажуть у Держкосмосі

Глава Держкосмосу Володимир Тафтай заявив, що льотно-конструкторські випробування супутника дистанційного зондування Землі "Січ-2-30" продовжуються. Вони мають завершитись у середині березня.

Нагадаємо, після запуску супутника, з ним вдалося встановити зв'язок, але тільки на третій раз, тому орієнтація апарату залишилася такою, коли на робочі поверхні сонячної батареї потрапляє лише відбите від поверхні Землі сонячне випромінювання або короткочасне пряме випромінювання під досить малим кутом. Батареї не можуть достатньо заряджатись в таких умовах. Тому супутник на деякий час просто "зник".

Через деякий час супутник таки зарядився і став працювати у режимі енергозбереження.

Олександр Тафтай зазначив, що протягом 1-1,5 супутник знову розташується так, щоб можна було налаштувати його у штатну орієнтацію та він почав працювати.

"Стандартний термін випробувань до 13 березня. Ми маємо ще місяць на розв'язання проблем",- зазначив глава Держкосмосу.

Нагадаємо, розробники пояснили проблеми зі зв'язком в українського супутника.

Нагадаємо, чи зможе Україна заробляти на поверненні у космос.

Нагадаємо, Україна виведе на орбіту 7 супутників, коли і для чого.