Які загрози дійсно існують, та на що треба звернути увагу українській владі

Загроза скасування безвізового режиму для України та низки країн на поточному тижні налякала українців, після оприлюднення аналізу безвізового режиму, проте виявилася фейком. Представники МЗС України, а також Німеччини спростували намір скасування безвізу. Проте є проблеми, які слід враховувати та вирішувати.

Про це сказав президент Німеччини, Франк-Вальтер Штайнмаєр, перебуваючи з візитом у Молдові. Він зазначив, що здивувався, почувши такі заяви:

«Я отримав інформацію в Берліні та Федеральному міністерстві внутрішніх справ і дізнався, що це неправда. Це просто фейкова новина», - відповів Штайнмаєр.

Варто зазначити, що у самому документі нема мови про скасування безвізу. Це документ, робоче листування між дипломатами. У ньому наголошено про проблеми з міграцією, а також про інші проблеми, які виникли через введення безвізового режиму з країнами Східної Європи, та іншими, в тому числі й Україною.

Представники Словаччини наголосили, що до жодної країни не мають претензій щодо безвізового режиму. Австрія, Бельгія, Чехія, Франція, Німеччина та Італія зазначали на певні проблеми.

Щодо українських мігрантів тему піднімали представники Чехії, Німеччини та Бельгії.

У Німеччині зазначають, що від українців зменшились заявки на притулок, тому претензій чи «погроз» про скасування безвізу від цієї країни точно не надходило. А от затриманих нелегальних працівників побільшало. Зазначають, що нелегалів стало в чотири рази більше ніж за той де період у минулому році.

У Чехії також є проблема з нелегалами. За даними чеської поліції у липні було затримано 3592 українців, це у 2,38 рази більше, ніж за весь 2019 рік. Попри те, в Чехії зростання кількості українців, які перебували у країні нелегально пояснюють пандемією, та не ініціюють перегляд безвізових норм.

Представники Бельгії наголосили, що ситуація з мігрантами з України потребує моніторингу. Однак, Бельгія нагадала, що Україна так і не виконала норми, на які було «закрито очі». Мова йде про антикорупційні індикатори ПДВЛ («безвізового» плану дій). Через це Бельгія пропонує нагадувати Україні про це, а також про можливі наслідки для безвізу.

Ось переклад тексту бельгійської відповіді:

«Україна викликає занепокоєння через показники, стосовно правосуддя та безпеки. За кілька років після впровадження безвізового режиму, залишаються відкритими проблеми у цій сфері. Занепокоєння викликає національне законодавство, яке не запрацювало належним чином. Тому, зважаючи на постійний брак відповідності, варто поміркувати над варіантами дій, якщо тільки ми не захочемо пустити в дію механізм візового призупинення для України».

У МЗС України також запевнили, що жодних сигналів не отримували з ЄС стосовно скасування або занепокоєння з приводу безвізового режиму.

Речник українського МЗС, Олег Ніколенко прокоментував:

«Українська сторона не отримувала офіційних сигналів від Європейської комісії про загрозу скасування безвізового режиму з ЄС. Жодних причин для такого рішення немає і бути не може».

В уряді Угорщини заявили, що блокуватимуть вступ України до НАТО.

Бельгія, Чехія та Німеччина оцінили наслідки надання безвізового режиму Україні.

В Міністерстві внутрішніх справ з'явиться нова структура - Офіс з питань бізнесу.