В Україні намагаються кілька років ввести нову пенсійну систему, яка б дозволила українцям самим накопичувати кошти, щоб не боятися старості

У Кабміні розробляють десятки варіантів та проєктів. Серед останніх – направити 4% від фонду заробітної плати всіх українців у Накопичувальні фонди. Про це повідомляє Мінсоцполітики.

Чиновники пропонують відокремити 4% від фонду від ставки ЄСВ і прибуткового податку. Економіст Олексій Кущ пропонує свою альтернативну схему накопичувальної пенсійної реформи.

Він заявляє, що Україні випав унікальний шанс поєднати дві реформи – земельна та пенсійну. Та запропонував інвестувати у землю.

Розповідаючи про свою концепцію економіст зазначає, що вона проста, та дає можливість захистити вклади населення від інфляції та девальвації.

"Дайте українським накопичувальним пенсійним фондам ексклюзив на покупку землі сільськогосподарського призначення з подальшою здачею в оренду або продажем в довгострокову іпотеку", - пропонує Кущ.

Фахівець зазначає, земля - ​​унікальний актив, який не можна вкрасти, а орендна плата та відсоток по земельній іпотеці більшою мірою підходять для довгострокового накопичення і виплати пенсій.

"Єдине, що потрібно зробити, це за допомогою накопичувальних фондів з'єднати пенсійні заощадження українців з захищеною і довгостроковій земельною рентою", - впевнений фахівець.

Для того, щоб впровадити накопичувальну пенсійну систему потрібно, щоб економіка країни була в достатній мірі готова до того. Готовність її визначається за динамічним зростанням, та стабільним попитом на довгий фінансовий ресурс у вигляді пенсійних накопичень.

Зростання ВВП може компенсувати витрати на реалізацію реформи. Для того потрібне зростання прибутку як мінімум 1,5% ВВП на рік, - зазначає фахівець.

Наразі, на думку Куща, українська економіка не готова до пенсійної реформи. Ріст та стабільність наразі волатильні.

"Нових проєктів майже немає, кредитування на нулі, капітальні інвестиції скорочуються. І вкладати нікуди: лише ОВДП і іноземні цінні папери", - констатує спеціаліст.

Кущ впевнений, що швидкі реформи на руку лише тим політикам, які прагнуть сформувати свій "особистий потік" надходження капіталу, щоб збагатитися за рахунок населення.

Економіст вбачає корупційні складові пропонованого Кабміном проєкту накопичувальної реформи.

"Пропонована нам реформа - це коли якийсь державний оператор буде «акредитувати» при собі компанії з управління активами, яким доручати контроль за недержавними пенсійними фондами українців. З обов'язковою в таких випадках "наглядовою радою"".

Він прогнозує, що у кращому випадку українцям при виході на пенсію одноразово виплатять "накопичене", яке буде знецінене до максимуму.

Варто зазначити, що Мінсоцполітики пропонує впровадити накопичувальну систему вже у 2023 році, а фахівці розробляють нові інструменти для інвестування, визнаючи, що наразі єдиним місцем для пенсійних інвестицій є ОВДП.

Детальніше про те, що пропонує влада для впровадження накопичувальної пенсії, та про гарантії та ризики.

В уряді пояснили, чому пенсійні виплати можуть знизитись на 10 відсотків.

Стало відомо, що Україна планує заробляти на водні, а не транзиті газу.