У Кабміні назвали перелік професій, кому прийдеться щеплюватися від COVID-19

Голова МОЗ Віктор Ляшко заявив, що його відомство готує наказ з переліком професій, яких не будуть допускати до роботи без щеплення від коронавірусної хвороби. Про це чиновник заявив на брифінгу під час робочої поїздки до Тернополя.

До переліку професій, увійшли працівники будь-яких закладів освіти, працівники центральних органів виконавчої влади, міністерств і їхніх структурних підрозділів на місцях, працівники установ місцевого самоврядування.

Міністр підкреслив, що у разі відмови від вакцинації, робоче місце у невакцинованої людини зберігатиметься, а от заробітна плата ні.

"Або ти вакцинуєшся повним курсом і приходиш на роботу, або не вакцинуєшся і не приходиш на роботу. Відсторонятимуться від роботи на період дії карантину без збереження зарплати", - заявив Ляшко.

Наразі наказ про обов’язкову вакцинацію зазначеного переліку працівників знаходить на погодженні, після чого буде направлено до Міністерства юстиції для регулювання цього наболілого питання.

Чому МОЗ йде на жорсткі кроки

Ляшко зазначив, що готується до навали скарг, та з юристами розглядають можливі наслідки наказу. Проте, кількість хворих, які знаходяться на цей час у лікарнях, та щоденне зростання смертності змушує уряд йти на жорсткіші дії.

За даними моніторингової системи РНБО, станом на 1 жовтня 12034 українців захворіло на COVID-19. 2 637- госпіталізовано за добу, а летальних випадків за останні 24 години зафіксовано 172 особи.

За даними МОН, через зростання захворюваності, в Україні впровадили «жовту зону». Попри те, лише дві тисячі шкіл в Україні з 14 тисяч, перебувають на дистанційному навчанні. Основною умовою для очного навчання є вакцинація 80% складу вчителів, хоча б однією дозою.

За словами голови МОЗ, на сьогодні, пандемія COVID-19, це пандемія невакцинованих людей. Більша частина тих, хто хворіє та більшість летальних випадків (понад 90%), серед невакцинованих від коронавірусу.

Законність примусової вакцинації

За словами очільника МОЗ, у квітні поточного року, Європейський суд підтвердив положення, щодо законності обов’язкової вакцинації та те, що це не порушує права та свободи людей.

Щодо українського законодавства, то в МОЗ посилаються на статтю 12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб". Законом передбачається обов'язкове щеплення для окремих верств населення.

Хто проти: острахи українців, думка юристів

На думку директора ГО "Трудові ініціативи" Георгія Сандула, затверджені МОЗ документи визначають вакцинацію від коронавірусної інфекції виключно на добровільних засадах. Про перелік професій для обов’язкової вакцинації він каже:

"Якщо МОЗ таки затвердить даний перелік, це буде входити в конфлікт з іншими законами. Наприклад, ст. 2-1 Кодексу Законів про працю України забороняє будь-яку дискримінацію у сфері праці за будь-якими критеріями, а ст. 43 Конституції України каже, що громадянам гарантується захист від незаконного звільнення".

На думку фахівця новий наказ може спричинити навалу незадоволення та позови до судів, в тому числі до Європейського суду з прав людини.

Українці, побоюються вакцинації з різних причин. На сайті Офісу президента зареєстровано кілька петицій проти обов’язкової вакцинації, є навіть пропозиції ввести кримінальну відповідальність за примус до щеплення.

В цілому страхи українців пов’язані з невідомими побічними діями вакцин, а також сумнівною якістю тих препаратів, які завозять до України. А деякі з них не затвердженні ВООЗ.

В Уряді розробили новий алгоритм розрахунку за тепло та газ для українців.

Українцям запропонували протестувати нові ліки від коронавірусної інфекції.

Голова компанії Moderna Стефан Бансел зробив прогноз, коли закінчиться пандемія COVID-19.