Вже 18 жовтня на США може очікувати дефолт, оскільки в країні закінчуються гроші на соціальні виплати та обслуговування державного боргу

В Міністерстві фінансів США б'ють на сполох: за словами очільниці відомства Джанет Йеллен країні вперше в історії навсправжки загрожує дефолт, який може статися вже у жовтні. У відомстві вже надіслали лист-застереження до Конгресу - в документі йдеться про те, що так звана "боргова стеля" (сума, яку США може "позичити" на виконання соцвиплат та обслуговування держборгу) наблизилася впритул, повідомляє Reuters.

"Наразі у казначейства залишаються дуже обмежені ресурси, які швидко вичерпуються", - заявила голова Міністерства фінансів, зазначивши, що після 18 жовтня США можуть втратити можливість обслуговувати фінансові зобов'язання.

Вихід із ситуації є - для цього Конгрес має терміново прийняти рішення про збільшення ліміту державного боргу, який наразі сягає майже 29 трильйонів доларів. Після цього необхідні суми можна буде знову позичати у Федеральної резервної системи країни, яка виділить кошти під заставу федеральних облігацій, дозвіл на випуск яких дає, знов-таки, Конгрес США.

Наразі збільшення ліміту держборгу не підтримують конгресмени-республіканці, тому ще одним шляхом подолання кризи є перегляд держбюджету. Цей процес відбувається в Сенаті США, і тут демократи можуть впоратися самі, оскільки вони мають необхідну кількість голосів.

Слід зауважити, що ліміт державного боргу в США був встановлений ще на початку 20 століття - тоді він видавався настільки великим, що досягнення "боргової стелі" вважалося неймовірним. Однак, в останні десятиліття США демонструють тенденцію, за якої країна витрачає більше, ніж заробляє, через що і виникла необхідність в регулярних позиках.

Зазначимо також, що за прогнозами агенції Moody’s Analytic, дефолт у США загрожує значним спадом економіки, знищенням 6 мільйонів робочих місць та зниженням доходів домогосподарств на 15 трильйонів доларів.

Важкі наслідки дефолту США для всього світу усвідомлюють, перш за все, у самому Вашингтоні. Там вважають, що статус резервної світової валюти, в якому наразі перебуває долар, опиниться під загрозою, що стане, за словами міністерки Джанет Йеллен, "подарунком Китаю".

При цьому схожі кризи вже траплялися в США у 2011 та 2017 роках, однак настільки серйозною ситуація не була ще ніколи.

"Зараз США є країною, фінансовій системі якої найбільше довіряють у світі, а долар є "взірцевою" валютою, до якої прив'язані валюти інших країн. Стан дефолту потягне за собою дуже багато проблем - скорочення робочих місць, здорожчання кредитів та падіння рівня економіки у США буде проєктуватися на решту країн. Може початися неконтрольований період хаосу, який наразі бояться обговорювати навіть економісти", - стверджує видання Голос Америки.

Зрозуміло, що від дефолту не виграє і українська гривня, адже експорт країни також прив'язаний до долара. Удари, які в разі справдження найгіршого сценарію буде стовідсотково нанесено вітчизняній економіці - це девальвація гривні та знецінення доларових заощаджень бізнесу і населення.

Нагадаємо, нова світова економічна криза може початися з Китаю і призвести до девальвації гривні та зростання цін в Україні.

Нагадаємо, Україна розраховує на отримання від МВФ чергового траншу у розмірі 700 мільйонів доларів.

Нагадаємо, раніше експерт пояснив, яким чином Україна могла б обійтися без кредитів МВФ.