В Україні 50 великих компаній ТКЕ не підписали з «Нафтогазом» контракт на постачання газу

У «Нафтогазі» повідомили, що 70% підприємств ТКЕ та ОСББ подали заявки на підписання контракту з подачі газу. Про це повідомляють на сайті «Нафтогаз».

70 % це 738 виробників тепла. Перед початком опалювального сезону, який за нормативами має розпочатися 15 жовтня, тобто через два тижні, «Нафтогаз» звернувся до виробників тепла з проханням пришвидшити подання заявок до компанії.

Крім того, у «Нафтогазі» звернулися до українців, які використовують централізоване опалення та гарячу воду. Їх просять перевірити стан укладання договору на постачання газу відповідним тепловиробником.

Найменшу активність в підписанні трирічних угод проявляють Закарпатська, Харківська, Одеська та Полтавська області. І лише у Волинській та Хмельницькій області всі підприємства підписали договори з «Нафтогазом».

Підприємства ТКЕ не поспішають підписувати договір пояснюючи це високими ставками та невигідними умовами. НАК закидають невигідні умови поставок, оплати, штрафів та гарантій. Ситуацію коментує Олег Гарник, експерт аналітичного центру Асоціації міст України:

«Запропоновані умови поставок для деяких тепловиробників не дають можливості розпочати новий опалювальний сезон та оплачувати паливо».

Особливе незадоволення викликає вартість газу для тепловиробників, яке запропоноване на рівні 7,42 грн за кубометр. У цю ціну не закладено транспортування. І така ціна діє тільки для певної кількості газу, квоти. Якщо ж квоту буде перевищено, газ прийдеться купувати за цінами європейських хабів.

За даними Української енергетичної біржі ціна на 29 вересня на біржі становить 28 грн за кубометр.

У «Нафтогазі» впевнені, що проблема не у договорах, та надають дані.

«254 підприємства-виробники тепла використовують газ для виробництва тепла та гарячої води. З них не розплатилися до кінця, станом на 3 вересня, лише три ТКЕ. Якщо немає проблем з оплатою, немає проблем і з самим розрахунком в договорі».

Попри те, що прем’єр-міністр наголосив, що причин підіймати тарифи на тепло немає, у деяких містах ціни вже «полізли» вгору.

Олег Гарник зазначає, що проблемою стали займатися надто пізно. Він вважає, що якщо великим ТКЕ не вдасться порозумітися з «Нафтогазом», то їм допоможуть на місцевому або центральному рівні. Однак, ймовірність підвищення цін в порівнянні з минулим опалювальним сезоном, призведе до зростання боргів за комунальні послуги, за які населенню буде важко оплатити, а відповідно нерозплутаний клубок проблем для тепловиків стане ще більшим у наступному 2022 році.

Ціна на газ у Європі перетнули історичну позначку у 1000 доларів, чим це загрожує українцям.

У Кабміні доручили державній газовій компанії НАК Нафтогаз впровадити новий алгоритм розрахунку для побутових споживачів.

Угорщина підписала контракт з Росією на постачання газу, в обхід України