Роботи з розробки української вакцини від COVID-19 досі лишаються на ранній стадії через недостатнє фінансування з боку уряду

У розпал першого українського локдауну навесні 2020 року президент Володимир Зеленський пообіцяв винагороду в розмірі мільйону гривень тим українським вченим, які зможуть винайти вакцину від COVID-19. Звісно, у вимірі сум, які були витрачені на розробку всіх наявних наразі вакцин провідними фармацевтичними корпораціями, така винагорода видається абсурдно малою. Втім, роботи над українською вакциною все ж таки розпочалися і, як переконують в Міністерстві охорони здоров'я, можливо, навіть будуть доведені до логічного завершення. Самі ж науковці з гіркотою констатують, що чинним проєктам - принаймні, державним - катастрофічно не вистачає фінансування.

Як оцінюють ситуацію в МОЗ

За словами головного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна, наразі над створенням вітчизняної вакцини працюють аж три команди вчених - у Києві, Львові та Одесі, причому в останньому випадку мова йде про приватну ініціативу, в рамках якої на базі Одеського протичумного інституту реалізується науково-дослідний проєкт на замовлення фармацевтичної компанії "Лєкхім".

Що ж до державних проєктів, то ними займаються науковці в Інституті біохімії ім. Палладіна та в Інституті біології клітин - обидві установи підпорядковані Національній академії наук України. В обох випадках розробка вакцини знаходиться на ранньому етапі в той час, як науковці, яких фінансує "Лєкхім", дійшли до стадії випробувань

"МОЗ підтримує цей (розробка українських вакцин - ред.) напрямок як ключовий. Оскільки він дозволяє мати своє власне виробництво, яке можна доволі гнучко і швидко переналаштувати або внести певні корективи у технологічний цикл, якщо в тому є певна потреба, - запевняє Ігор Кузін.

Якої думки дотримуються науковці

Самі ж розробники вакцин переконані - нинішня українська влада абсолютно не зацікавлена в тому, щоб вітчизняна вакцина все-таки була створена. Грошей на проведення всіх необхідних дослідів немає, а Національний фонд досліджень, за виразом керівника Інституту біології клітин Національної академії наук, академіка Андрія Сибірного, "морочить голову" науковцям.

І з цим можна погодитись, адже не зважаючи на те, що у вересні 2020 року вчені зі Львова отримали від Фонду грант у розмірі 9,5 мільйона гривень, цих грошей вистачило лише на перший етап робіт зі створення вакцини. Наступний - тестування препарату на великих тваринах - потребує набагато більших витрат. Мова йде про суму у 300-500 мільйонів євро, у виділенні яких Міністерство охорони здоров'я відмовляє.

"Ніхто не готовий це робити. Я розмовляв з МОЗ, вони кажуть: "Ми не будемо це фінансувати. Хай Фонд цим займається". Це зависло.Був інтерес президента і прем’єра, коли на ринку вакцин було мало. Тепер вакцин повно. Інтересу до них нема", – вважає Андрій Сибірний.

При цьому науковець скептично оцінює перспективи розробки української вакцини, констатуючи, що наразі дана справа "ніяк не просувається".

Що далі?

Ймовірніше за все, висновки Андрія Сибірного вірні, і Україна - зважаючи на те, що зараз у світі розроблено уже понад 10 видів вакцини - вітчизняного захисту від COVID-19 так і не отримає. Втім, цілком реальною видається перспектива, за якої в Україні буде налагоджене виробництво закордонної вакцини: зокрема, той же таки "Лекхім" збирається запустити виробництво китайської вакцини CoronaVac на своєму підприємстві в Харкові вже у першій половині 2022 року.

Нагадаємо, Єврокомісія ухвалила рішення про скорочення терміну дії сертифіката про вакцинацію з одного року до 9 місяців.

Нагадаємо, Україна отримала 300 мільйонів євро в якості позики від Світового банку для проведення реформ та виходу з коронавірусної кризи.

Нагадаємо, Світовий банк погодив додаткове фінансування у 150 мільйонів доларів для ініціативи "Екстрене реагування на Covid-19 та вакцинація в Україні".