На тлі загрози посилення російської агресії, Естонія висловила намір надати Україні ПТРК Javelin та 122-міліметрові гаубиці

Міністерство оборони Естонії розглядає варіант, за якого Україні могли б бути передані певна кількість ракет для протитанкових ракетних комплексів Javelin та 122-міліметрові гаубиці. Наразі таке рішення у відомстві вже ухвалене з огляду на загрозу російського вторгнення в Україну, про яке заявляє закордонна та українська розвідка, повідомляє національне телерадіомовлення Естонії ERR.

"Естонія ухвалила у Міністерстві оборони рішення, що ми хочемо підтримати Україну озброєнням та боєприпасами у нинішній складній ситуації з безпекою… Наразі розглядаємо можливості поставки ракет Javelin для протитанкових ракетних систем, також плануємо надати 122-мм гаубиці та боєприпаси до них", - зазначив начальник відділу міжнародного співробітництва Міністерства оборони Естонії Петер Куймет.

Наразі для остаточного ухвалення рішення про передачу згаданих видів озброєння лишається залагодити один нюанс: зважаючи на те, що ПТРК Javelin Естонія свого часу отримала від США, а 122-міліметрові гаубиці - від Німеччини та Фінляндії, необхідно отримати дозволи від цих країн на здійснення згаданого акту. Від того, скільки триватимуть перемовини про передачу озброєння із країнами-партнерами, залежить термін, у який військова допомога буде надана Україні.

Варто зауважити, що на озброєнні естонської армії ПТРК Javelin перебувають уже досить давно. Деякі з комплексів невдовзі вичерпають термін придатності, який становить 10 років, після чого їх потрібно буде оновлювати або списувати. Зважаючи на це, надані Естонією ПТРК могли б прислужитися ЗСУ якщо і не в ході бойових дій на Донбасі, то хоча б для проведення тренувань з їх використання.

Що ж до гармат, то вони були придбані Естонією у Фінляндії у 2009 році - мова йде про 42 гаубиці. Наразі збройним силам країни потрібна лише половина від згаданої кількості, тому решта може бути передана Україні, яка, до речі, теж має на озброєнні таку артилерію.

Довідково: FGM-148 Javelin - переносний протитанковий ракетний комплекс виробництва американських підприємств Raytheon та Lockheed Martin. Перший серійний ПТРК третього покоління, якому властивий принцип "вистрілив-забув", за якого оператор комплексу не має супроводжувати і коригувати політ ракети, поки вона наближається до цілі. На озброєнні ЗСУ ПТРК перебуває з квітня 2018 року та, за даними Міноборони України, вперше був застосований в листопаді 2021 року проти російських найманців на Донбасі.

Нагадаємо, в США обговорюють питання надання Україні допомоги у вигляді зброї та військової техніки.

Нагадаємо, Євросоюз виділив 31 мільйон євро на посилення обороноздатності України.

Нагадаємо, Міноборони України зацікавлене в отриманні ракет Brimstone Sea Spear, які розробляє британська компанія.