Кабмін втілюватиме програму розвитку атомно-промислового комплексу з метою 100% забезпечення роботи АЕС ураном вітчизняного видобутку

Кабінет міністрів схвалив економічну програму розвитку атомно-промислового комплексу, детальною розробкою якої протягом наступних пів року займатиметься Міністерство енергетики. Програма, яка втілюватиметься протягом наступних чотирьох років, в результаті повинна призвести до збільшення видобутку урану в Україні при зменшенні витрат на цей процес, повідомляє Урядовий портал.

За словами очільника Міненерго Германа Галущенка, реалізація програми у підсумку має повністю забезпечити українську атомну енергетику ураном вітчизняного виробництва та, своєю чергою, підвищити енергонезалежність України.

Зокрема, програма передбачає низку наступних заходів, які мають бути втілені в першу чергу:

  • освоєння Новокостянтинівського та Апрельського родовищ з будівництвом нових уранових об’єктів протягом 2023-2025 (з тим, щоб ці об'єкти були введені в експлуатацію вже у 2026 році);
  • забезпечення експлуатації Смолінської шахти до 2023 року, Інгульської шахти до 2028 року;
  • реконструкція гідрометалургійного заводу та сірчанокислотного цеху ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат";
  • технічне переоснащення чинних та створення нових потужностей для виробництва діоксиду цирконію в обсязі 320 тонн на рік;
  • забезпечення проектного та інформаційного супроводження уранового та цирконієвого виробництва.

Фінансуватиметься програма з державного бюджету, проте "допоміжними" ресурсами мають стати кошти інвесторів та українських підприємств атомно-промислового комплексу.

Урановидобувна галузь: стратегічна, але проблемна

Варто зауважити, що зараз урановидобувна галузь в Україні знаходиться в далеко ненайкращому стані. Наразі в країні три діючі уранові шахти, працівники яких регулярно скаржаться на заборгованості по заробітній платі. Єдине вітчизняне підприємство, яке забезпечує видобуток уранової руди та виробництво уранового оксидного концентрату - "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" - наразі переживає кризові часи, оскільки "Енергоатом", 40% потреб якого забезпечує саме СхідГЗК, регулярно не дотримується графіків розрахунку за послуги.

В особливо важкому становищі галузь опинилася після 2017 року, коли рішенням Нацкомісії з регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг набула чинності нова метода визначення ціни на ядерне паливо та урановий концентрат. Суть методи полягає в тому, що ціну на український уран прив'язали до спотової та цін на світовому ринку, внаслідок чого вона знизилася настільки, що видобувати уран в Україні стало просто невигідно.

При цьому, на відміну від багатьох країн, які мають уранові родовища, видобуток українського урану - досить складна та витратна процедура, зумовлена природними особливостями регіону (Кіровоградська область), де розташовані всі три шахти. Свого часу уряд обіцяв державні дотації для СхідГЗК, які мали б перекрити різницю між ціною на уран та вартістю його видобутку, але далі заяв справа так і не пішла.

Нагадаємо, до 2040 року Україні потрібно побудувати 14 нових атомних енергоблоків для того, щоб не втратити 80% енергетичних потужностей.

Нагадаємо, 10 країн Європи визнали неготовність відмовитись від атомної енергетики.

Нагадаємо, Україна не потрапила в лідери рейтингу країн, що переходять на "чисту" енергетику.