У 2021 році кількість скарг від бізнесу, які надходять до Ради бізнес-омбудсмена України, суттєво збільшилася у порівнянні із попереднім роком

Кількість скарг від українських та закордонних компаній, які у 2021 році були адресовані Раді бізнес-омбудсмена, стала рекордною за весь час існування відомства - наразі їх налічується близько двох тисяч, причому у 2020 році таких скарг було зареєстровано 1700. Більшість з них стосується діяльності податкової служби та податкових питань загалом; втім, нерідко бізнес скаржиться і на свавілля правоохоронців, які періодично перевищують свої повноваження. Про це в інтерв'ю виданню Голос Америки повідомив голова Ради Марчін Свєнчіцький.

Разом з тим, скарг, пов'язаних з рейдерством, у 2021 році надходило менше, ніж у попередні роки. Загалом же, за словами омбудсмена, українські інвестори скаржаться до Ради набагато частіше, ніж закордонні - у 87% випадках проти 13% відповідно. Крім того, найчастіше ті чи інші проблеми виникають у середнього та малого (включаючи ФОПи) бізнесу.

Чи свідчить збільшення кількості скарг про те, що інвестиційний клімат в Україні, м'яко кажучи, залишає бажати кращого? Свєнчіцький вважає, що ні: на думку омбудсмена, це явище тісно пов'язане з самим фактом існування Ради (заснованої, до речі, ще у 2014 році) - мовляв, компанії почали скаржитися частіше вже просто тому, що поскаржитись наразі є куди.

"Ми ефективні. До наших рекомендацій дослухаються державні чиновники, експертні групи при державних органах, які стежать за найбільш складними випадками. Тож, можливо, саме це заохочує компанії звертатися до нас", - переконаний Свєнчіцький.

Покращенню бізнес-клімату в Україні, на думку омбудсмена, посилено сприяє Угода з ЄС - варто лише остаточно імплементувати вітчизняне законодавство до європейських стандартів, щоб закордонні інвестори могли не перейматися через вищезгадані "сюрпризи".

Варто зауважити, що на посаді бізнес-омбудсмена Марчін Свєнчіцький перебуває останні дні - термін його каденції завершується 31 січня 2021 року. Наразі вже відомо, хто стане його наступником - на цю посаду обрано канадського дипломата Романа Ващука.

Нагадаємо, канадська компанія зеленої енергетики TIU демонтувала обладнання та припинила діяльність в Україні через вітчизняну судову систему.

Нагадаємо, український стартап MySales Labs заявив, що переміщує бізнес до Великої Британії через побори податкової служби.

Нагадаємо, індекс інвестиційної привабливості України суттєво знизився у другій половині 2021 року.