Експерти вважають, що загальноєвропейську проблему дефіциту природного газу не вдасться вирішити у 2022 році

Дефіцит енергоресурсів, зокрема - природного газу, через який країни Європи охопила нечувана за масштабами енергетична криза, не закінчиться й у 2022 році - через нестачу блакитного палива ЄС, на думку експертів, потерпатиме протягом усього наступного року. Причин для цього багато, причому ледь не головнішою з них лишається компроміс, на який пішла Європа, погодившись свого часу на добудову російського газопроводу "Північний потік-2", повідомляє видання Bloomberg.

Російський шантаж триватиме

Зважаючи на позицію Німеччини, уряд якої запевняє, що не дасть дозволу на введення газопроводу в експлуатацію доти, доки його власники не приведуть "Північний потік-2" у повну відповідність до європейського законодавства, очікувати, що транзит газу до ЄС поновиться у повному об'ємі у першій половині 2022 року, не варто. Між тим, саме влітку країни Євросоюзу зазвичай поповнюють газові сховища, готуючись до опалювального періоду.

Водночас Росія, яка протягом осені 2021 року вдавалася до відвертого газового шантажу ЄС саме через "Північний потік-2", неодмінно скористається ситуацією та, ймовірніше за все, докладатиме зусиль для того, щоб транзит газу лишався обмеженим, а ціни, відповідно, рекордно високими. Красномовним підтвердженням такому припущенню свідчать форвардні ціни, за яких влітку мВт-година коштуватиме 113 доларів.

"Зелена" енергетика не виправдала сподівань

При цьому протягом 2022 року Європа повною мірою відчуватиме наслідки передчасної відмови від атомної енергетики, на яку чимало країн погодились, сподіваючись на вигоди, які принесе перехід на відновлювані енергоресурси. Сподівання не справдилися через низку причин, тому будівництво нових АЕС та відновлення роботи чинних наразі стали для країн ЄС "завданням №1". Втім, на реалізацію такого завдання потрібен час, якого у Європи немає - вже зараз енергомережі Франції потерпають через перенавантаження, до якого призвело відключення АЕС країни.

Без України не обійшлося

Наприкінці 2021 року головного болю трейдерам додала і досі не усунена загроза чергового етапу агресії Росії проти України, на тлі якої німецький уряд, продовжуючи виступати за введення "Північного потоку-2" в експлуатацію, ризикує, щонайменше, "втратити обличчя". Разом з тим, заяви новообраного уряду Німеччини, в яких Бундестаг запевняє, що газопровід буде остаточно заблоковано в тому разі, якщо Росія і надалі "підвищуватиме градус" на кордоні, вже зараз змусили Москву вдатися до рішучих дій у відповідь.

Яскравим прикладом цього слугує рішення "Газпрому", згідно з яким російський монополіст не замовив транзит газу газопроводом "Ямал - Європа", через що той перейшов у реверсний режим, а ціни на газ в Європі сягнули рекордної позначки у понад 2 тисячі доларів за тисячу кубометрів.

За таких умов допомога США у вигляді флотилії танкерів зі зрідженим природним газом є ситуативною - протягом 2022 року Європа лишатиметься регіоном, залежним від здатності глобального ринку забезпечити поставку енергоносіїв.

Нагадаємо, в Кабміні планують низку заходів, покликаних пом'якшити вплив рекордно високих цін на газ на українських виробників харчових продуктів.

Нагадаємо, спотова ціна газу в Європі перевищила 2 тисяч доларів за тисячу кубометрів, що стало найбільшою вартістю згаданого обсягу за всю історію торгів.

Нагадаємо, в Європі планують перебудувати енергетичні ринки так, щоби довгострокові газові контракти стали непотрібними вже у 2049 році.