2021 рік проходив під егідою боротьби з COVID-19, економічними викликами та дефіцитом енергоресурсів

Попри те, що коронавірус продовжував вражати людей, світова економіка починала відновлення. Одна з найвизначніших подій, що сталася, та завдала шалених економічних збитків - це криза спричинена аварією в Суецькому каналі.

Ever Given сів на мілину у Суецькому каналі

У березні один з найбільших контейнеровозів Ever Given, який має довжину 400 метрів та вагу 200 тисяч тонн, сів на мілину та перекрив канал. Подія стала причиною того, що понад 350 суден - танкери, балкери, контейнеровози, застрягли у шестиденному заторі.

Ever Given віз 18 000 контейнерів з товарами на $1 млрд від Ikea, Lenovo та інших компаній.

Кожен день простою для каналу коштував владі Єгипту до 15 млн доларів на день, а в цілому від недоотримання сплати за транзит Суецьким каналом було втрачено близько 95 млн доларів.

Криза ланцюгів постачання

У 2021 році термін "ланцюги постачання" став загальнодоступним. Протягом десятиліть компанії вважали, що аутсорсинг виробництва є ключем до успіху. Ця стратегія спрацювала: компанії, які відточували свої ланцюги поставок, бачили, що їхні витрати зменшилися, а прибутки зросли. Потім прийшов COVID-19. Це виявило негативні сторони ланцюгів поставок. Коли після пандемії споживчий попит зріс у 2021 році, багатьом компаніям не вистачало запчастин і матеріалів. 2021 рік став роком дефіциту транспортних контейнерів у портах.

Найбільшу увагу привернув дефіцит комп’ютерних чіпів , особливо тих, що використовуються в ігрових консолях і виробництві автомобілів. Ford Motor Company прогнозувала, що в 2021 році втратить 1,1 мільйона автомобілів через дефіцит напівпровідників.

Порушення ланцюга поставок, спричинені COVID-19, які сприяли світовому сплеску інфляції, можуть тривати й надалі.

Міграційна криза

Міжнародна міграція, яка була знизилася через пандемію у 2021 році знову поновився. Показовим прикладом був південний кордон США. До жовтня, кількість людей, які потрапили до Сполучених Штатів нелегально перетнуло позначку 1,7 мільйона осіб. Причиною сплеску стали багато причин з яких COVID-19, економічні труднощі, політичні та природні події, землетрус у Гаїті, та інші.

У Європейському Союзі у порівнянні з 2020 роком кількість нелегальних мігрантів зросла на 70%. Наплив мігрантів викликав дипломатичний конфлікт між Парижем і Лондоном. Білорусь підбурювала мігрантів та заохочувала легкою можливістю потрапити до Латвії, Литви та Польщі. Ця криза триватиме й надалі. Близько 84 мільйонів людей у всьому світі були примусово переміщені зі своїх домівок.

Повернення Талібану до влади

Війна США в Афганістані закінчилася так, як почалася двадцятьма роками раніше: при владі Талібану. Президент Джо Байден наказав завершити повний вихід військ США не пізніше 11 вересня 2021 року. У міру виведення війська національна армія Афганістану розвалилася, а таліби захопили країну.

Сполучені Штати розпочали масштабні зусилля з евакуації американців, які застрягли в Кабулі. Байден назвав відкликання "надзвичайним успіхом". Високопоставлені особи союзників назвали виведення "безглуздим" і "програшним".

Країни знову провалили виклик зміни клімату

"Червоний код для людства". Ось як Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, описав стан екології та клімату на доповіді ООН.

Екстремальна погода домінувала в новинах у 2021 році, як і протягом більшої частини останнього десятиліття. Рекордна посуха вразила південний захід Америки. Рекордні повені спустошили Бельгію та західну Німеччину. Епічні лісові пожежі охопили Грецію. Пізній сезон мусонів спустошили Індію та Непал.

Криза енергоресурсів

Найбільшим потрясінням 2021 року напевно стала стагнація кризи енергоресурсів. При чому поточна енергетична криза кінця 2021 року, швидше за все не закінчиться поточним роком, а перейде у 2022 рік.

Вона вже мала широкий вплив на економіку, навколишнє середовище та безпеку. У цьому есе розглядаються деякі напруги, що виникають у державній політиці, інвесторах та споживачах. Криза має три окремі елементи: COVID-19 і порушення ланцюга поставок, більша взаємопов’язаність ринків природного газу та ознаки волатильності цін на енергоносії під час переходу від викопного палива.

Ціни на вугілля збільшилися навесні, та впродовж року зростали, щоб в жовтні збільшившись на 245% за рік та досягти максимуму у $269,5 за тонну. Головна причина – глобальний дефіцит через попит у Китаї, найбільшому споживачеві вугілля у світі.

На думку експертів через китайський попит, який висмоктує вугілля з усіх куточків світу, навіть найвіддаленіших, де раніше Китаю не було, криза розповсюдилася на всі країни.

Відплив вугілля до Китаю зіграв роль для України, де, як і у певній частині Європи, вугілля стало дефіцитом.

Ціни на газ з травня 21-го також почали свій наполегливий шлях до вершин. Наприкінці грудня вони досягли $2000 за 1000 кубометрів. Менш ніж за рік ціни на газ в Європі зросли у понад 10 разів.

Висока ціна та низькі запаси в газосховищах стали причиною нестачі газу в країнах Європи. Ситуація посилювалася шантажем РФ спричиненим добудовою та прагненням запуску "Північного потоку-2".

Для побутових споживачів газу в України ціни вдалося стримати, а от бізнес відчув зростання цін на газ усемеро за рік.

Скупчення військ РФ біля кордону з Україною

Наприкінці листопада Росія нарощувала військову міць поблизу українського кордону. Це завдало економічного удару Україні, та спонукало президента США Джо Байдена попередити президента Росії Владіміра Путіна у грудневому відеодзвінку про те, що Сполучені Штати "відповідатимуть рішучими економічними та іншими заходами, якщо Росія вдереться в Україну".

Загроза нападу з боку РФ спричинила відтік інвестицій, та посилення інфляційних процесів у нашій країні.

Росія вимагає від США відмовитися від прийняття України та інших країн пострадянських республік до НАТО, а також нерозміщення деяких видів зброї у країнах, які приєдналися до НАТО після 1997 року.

Західні політики розцінюють такі закиди Путіна на суверенітет країн східної та центральної Європи.

Нагадаємо, в уряді вирішили переводити ТЕЦ та ТЕС на роботу з використанням газу

Нагадаємо, США уникли дефолту, погодивши підвищення боргової стелі до 31,4 трильйона доларів.

Нагадаємо, експерти розповіли, що 2022 рік для української економіки буде періодом невизначеності.