Канадська компанія зеленої енергетики TIU демонтувала обладнання та припинила діяльність в Україні

Електростанція, яка забезпечувала Нікополь світлом і теплом, зупинила функціонування та припинила діяльність в Україні. Йдеться про канадську компанію TIU, яка три роки тому збудувала цей об’єкт, повідомляє Голос Америки.

Компанія демонтувала об'єкти зеленої енергетики. В якості причини такого рішення головний директор TIU Майкл Юркевич називає вітчизняну судову систему, яка не змогла захистити права інвесторів. Вони боролися впродовж двох років, та здалися, вирішивши, що краще буде перебратися в інше місце.

Історія закордонних інвестицій могла б бути історією успіху, адже сам президент України Володимир Зеленський давав компанії гарантії захисту та вітав перебування в Україні.

На інвестиційній конференції він заявляв:

"Зелена енергетика буде одним із ключових секторів для нашої економіки найближчі роки", - заявляв Зеленський.

Канадські бізнесмени розповідають, що олігархи здійснили рейдерську атаку, але навіть суд їх не врятував.

Електростанція була розташована на території Нікопольського феросплавного заводу. Компанія завезла та встановила обладнання, але два роки тому їх від’єднали від електромережі, наполягаючи на нагальній потребі в ремонті. Водночас власники заводу стали пропонувати продати обладнання компанії за копійки.

"Спроба шукати правди в судах провалилася. Суд першої інстанції вимог позивача не задовільнив. Апеляційний суд постановив як-то кажуть, не вашим ні нашим", - говорить Юркевич.

На думку інвестора, судді відхилялися від справи, ніхто не наважувався перейти дорогу олігархам.

"Коли ми побачили як з нами обійшлися в суді, ми вирішили, а знаєте що, ми можемо переїхати деінде так буде краще", - підсумовує канадець.

При цьому в TIU заявляють, що завод шантажували, перешкоджаючи проведенню необхідного ремонту. За словами представників підприємства, їм необхідно провести терміновий ремонт інакше існує загроза аварійного відключення.

Бізнес-омбудсмен Марчин Свенчицький, заявив, що дана історія - дуже сумна та показова:

"Сподіваюсь, вони будуть надалі відстоювати свої права. Ніхто не може просто взяти і від'єднати на два роки підприємство, яке виготовляє сонячну енергію. Ремонти робити потрібно, але це не має тривати аж так довго".

В офісі омбудсмена знають про справу канадської компанії, отримували від інвесторів скаргу. Але не можуть втручатися доки суд не поставить крапку.

У TIU зняли ролик для президента Зеленського, але відповіді так і не отримали. У компанії кажуть, що політичної волі захистити інвесторів немає.

Було прийняте рішення сонячну електростанцію в Нікополі розібрати. Так вона, принаймні, не дістанеться олігархам, як приз.

"Ця ситуація не унікальна для останніх двох років у цій країні. Така ситуація зачіпає не тільки нашу компанію, але багато бізнесів", - заявив Юркевич.

Зазначимо, що канадська компанія почала працювати в Україні з 2016 року. Вона встановила сонячні панелі, які розраховані на 10,5 МВт. Завод у Нікополі знаходиться у власності групи "Приват".

Нагадаємо, що ми писали Україна не потрапила в лідери рейтингу країн, що переходять на "чисту" енергетику.

Нагадаємо, що український стартап MySales Labs "тікає" до Британії.

Нагадаємо, що іноземних інвесторів все менше приваблює Україна.