Лише 10 з 15 найбільших державних компаній України отримували прибутки у 2021 році

Державні компанії, які, згідно з рішенням Кабінету міністрів, підпадають під так звану реформу корпоративного управління, відзвітували про прибутки, отримані протягом перших трьох кварталів 2021 року. При цьому виявилося, що чисті прибутки у розмірі від 797 мільйонів до 9,14 мільярда гривень отримали десять з них в той час, як ще п'ять звітували про збитки, повідомляє проєкт Марлін.

Так, у четвірці лідерів, прибутки яких перевищують мільярд гривень, опинилися Укргідроенерго (9,14 млрд грн), Оператор ГТС України (5,8 млрд грн), Енергоатом (2,35 млрд грн), та Адміністрація морських портів (1,44 млрд грн).

При цьому прибутки в розмірі від 1 до 798 мільйонів отримали:

  • Укроборонпром – 797 млн грн;
  • Поліграфкомбінат "Україна" - 235,4 млн грн:
  • Аеропорт "Бориспіль" - 189 млн грн;
  • Укрпошта - 131,5 млн грн;
  • Аграрний фонд - 1 млн грн.

Мільйонні збитки протягом року відзначили:

  • Украерорух - 77,5 млн грн;
  • Автомобільні дороги - 118 млн грн;
  • Держпродзернокорпорація - 328 млн грн;
  • Укрзалізниця - 461 млн грн.

Примітно, що серед збиткових опинилися три компанії, пов'язані з транспортом, перевезеннями та інфраструктурою - це передусім пояснюється карантинними обмеженнями, введеними урядом через пандемію COVID-19.

"Держпродзернокорпорація", своєю чергою, пояснює збитковість падінням рівня доходів, який викликали проблеми з китайським контрагентом.

Окремо в цьому переліку стоїть НАК "Нафтогаз": річ у тім, що сам по собі монополіст протягом перших трьох кварталів отримав прибуток у розмірі 9,78 мільярда гривень, але збитковими виявилися підприємства, підпорядковані його управлінню - їхні збитки сягнули 4,37 мільярда.

Варто зауважити, що дані результати держкомпаній - проміжні, оскільки мова йде лише про перші 9 місяців року. Більш детальні висновки стосовно прибутковості та збитковості компаній можна буде робити за підсумками усього року, оскільки в останні 3 місяці "Укрзалізниця" та "Украерорух" звітували вже про прибутки в розмірі 227,3 та 183 мільйони гривень відповідно.

Довідково: реформа корпоративного управління передбачає процес, в результаті якого в державній власності залишаться стратегічно важливі підприємства, передбачає забезпечення прозорості діяльності цих підприємств та покращення їх фінансових результатів шляхом організації корпоративного управління. При цьому частка держави в економіці країни має бути знижена, а непрацюючі підприємства - ліквідовані.

Нагадаємо, у 2020 році "Укрзалізниця" зазнала збитків у розмірі 12 мільярдів гривень.

Нагадаємо, через деградацію ґрунтів агрокомплекс України зазнає багатомільярдних збитків.

Нагадаємо, в Кабміні планують низку заходів, покликаних пом'якшити вплив рекордно високих цін на газ на українських виробників харчових продуктів.