Міністерство економіки розрахувало, як буде зростати заробітна платня у 2022- році

Економісти Кабміну зробили прогнозовані розрахунки щодо росту середнього розміру заробітної плати в найближчі кілька років. Про це пише йдеться на сайті Урядового порталу.

Згідно з розрахунками експертів, у наступному році середня зарплата підвищиться до 15 778 гривень, у 2023 році середня зарплата буде 17 425 гривень, а у 2024 році – 19 258. Такі прогнози розділяють й інші фахівці.

Розмір середньої зарплати розраховують, включаючи кілька факторів, це - фонд оплати праці працівників, премій, надвишок, винагород за підсумками роботи за рік та одноразових заохочень.

Коментуючи бюджет на 2022 рік, прем'єр-міністр України прокоментував:

"Загалом середньомісячна зарплата в Україні наступного року складе майже 15,5 тисячі гривень", — відзначив Денис Шмигаль.

За словами міністра економіки Юлії Свириденко, у відомстві також відкоригували прогноз на ріст ВВП. Якщо початковий прогноз був на рівні 3,8%, то тепер скоригований прогноз - 3,6%.

Щодо мінімальної заробітної плати, її підвищили лише на 200 грн. Це підвищення на 3% відбудеться у жовтні 2022 року. Варто зазначити, що до жовтня мінімалку підвищувати не будуть, і вона становитиме 6500 грн, а після підвищення 6700 грн.

Водночас слід зазначити, що у 2022 році заплановані два підвищення прожиткового мінімуму: у липні та грудні. Загальний показник 1 липня зросте до 2 508 грн, а 1 грудня – до 2 589 грн. Для працездатних осіб – до 2 600 грн та 2 684 грн відповідно.

Більшу частину року цей важливий соціальний стандарт, до якого прив’язано багато виплат, штрафів та інших видів виплат, підвищувати не будуть, то різниця між тими, хто отримує середню зарплату, та тими, хто отримує мінімум значно зростатиме.

За даними Держстату, в Україні станом на 1 листопада 2021 року загальні борги із заробітної плати перед співробітниками склали близько 4007 млн грн. У порівнянні з жовтнем 2021 року борги по зарплаті зросли на 0,1%.

Згідно зі статистичними даними, у 2021 році українці стали біднішими на 7,7%. Аналітики заявляють, що наступний рік збільшить показник бідності. Причинами цьому є ріст ціна на енергоносії у світі, пандемія, та інфляція.

Ріст цьогорічної заробітної плати на понад 10% прокоментував аналітик Олег Пендзин.

Він вважає, що при падінні економіки немало б бути факторів, які впливають на ріст заробітних плат, однак, попри відсутність економічних підстав, є інші чинники:

"Перше: конкурентна боротьба на ринку праці. Коли в Польщі середня заробітна платня 1,5 тисячі доларів на місяць, а в Україні трохи більше ніж 500 доларів, то всі більш-менш кваліфіковані поїдуть до Польщі. Якщо ви хочете зберегти найманого працівника – маєте дати йому адекватну заробітну плату, яка зробить його переїзд до Польщі нереальним, або принаймні менш потрібним. Друге, що зумовлює ріст середньої зарплатні, – це державна політика щодо мінімальної зарплатні. За останні півтора року вона виросла на 25% і зростатиме далі".

Віцепрезидентка "Київської школи економіки" Олеся Верченко вважає, що зростання заробітних плат довготривала тенденція і вона продовжиться і надалі, вона зауважує: "Реальні українські зарплати зростають уже багато років, навіть у той час, коли в деяких розвинених країнах вони залишаються на одному рівні. Це викликано тим, що українські зарплати первинно були дуже низькими, у порівнянні з західними".

Важливо, що підвищення мінімальної заробітної плати підвищує рівень безробіття в країні, а рівень життя не підвищує, пришвидшуючи інфляційні процеси.

Нагадаємо, що з 1 грудня в Україні відбулися певні зміни у виплатах, які та кому виплати зросли.

Нагадаємо, що у Мінсоцполітики заявили, що підвищуватимуть пенсійні виплати поетапно.

Нагадаємо, що у держбюджеті на 2022 рік закладені підвищення соціальних стандартів, однак не такі високі, як у попередні роки.