У 2021 році науковці продовжували вражати досягненнями та просуванням у дослідженні космосу

США, Китай, Євросоюз, Об’єднані Арабські Емірати, та навіть Україна цього року демонстрували значні успіхи у дослідженнях космічних просторів.

Туристи астронавти-аматори на орбіті

Цього року вперше туристи відправились не розглядати визначні пам’ятки та нетрі природи, а гайнули за межі планети. Першою компанією з космотуризму, яка відправила астронавтів-аматорів на орбіту, стала Virgin Galactic, мільярдера Річарда Бренсона.

11 липня ракетоплан компанії VSS Unity доправив літак-носій на висоту близько 15-20 кілометрів. Потім запустилися двигуни ракети, яка й вивела екіпаж на суборбітальну висоту понад 80 км, трохи нижче так званої лінії Кармана. Так називають межу космосу, офіційно визнаною NASA, збройними силами США та Федеральним управлінням цивільної авіації США.

Одразу за ними у космос відправились засновник Amazon Джефф Безос, який заснував також компанію Blue Origin. Політ ракети New Shepard став одним з найвизначних, разом з Безосом подорожували в космос 18-річний студент Олівер Деймен й 82-річна авіаторка Воллі Фанк, а також брат Джеффа – Марк Безос.

У вересні Ілон Маск злітав на орбіту з туристами. Космічний туризм вийшов на новий рівень. Знаменитий CEO Tesla в капсулі Dragon від SpaceX відправив чотирьох "астронавтів-аматорів" на орбіту.

Політ на Марс та вивчення Червоної планети

До Марса цього року була прикута увага око всієї планети. Земляни відправили до Червоної планети аж три місії. Вже зараз завдяки їм людство дізналося про Марс багато цікавого, а наступний рік має стати історичним і дати відповіді на численні запитання.

NASA посадили марсохід Perseverance та дрона розвідника Ingenuity. Перші зйомки, відео та звуки Марса, зроблені марсоходом вже доправлено на Землю. Робот зміг виділити кисень з атмосфери Марсу, яка на 96% складається з СО2.

Крім того, на планеті "примарсився" китайський Tianwen-1. До складу місії також входить марсохід Zhurong, названий на честь бога війни. Це перший китайський апарат, що сів на іншій планеті. Шестиколісний планетохід, який живиться за допомогою сонячних батарей, важить близько 240 кг і заввишки 1,85 м.

Запуск найпотужнішого телескопа

24 грудня стартував запуск ракети Ariane 5, яка вивела на навколосонячну орбіту найпотужніший в історії людства телескоп - James Webb Space Telescope (JWST).

Це найочікуваніша подія для астрономів, які чекали на появу James Webb понад 10 років. Космічний телескоп вартістю понад 10 мільярдів доларів має замінити відомий "Хаббл" та стати найбільшою обсерваторією за межами Землі.

Українці не пасуть задніх

Цього року українські вчені та конструктори зробили значний внесок у світову космічну науку. Конструктори з КБ "Південне" виготовили частково ракету-носій, який вивів на орбіту космічний корабель Cygnus.

Також в українських підприємствах було виготовлено понад 400 штучних супутників.

У 2021 році відбулися два успішні пуски американської ракети Antares, основну конструкцію першого ступеня якої розробило ДП "КБ "Південне". Виготовленням займалося ДП "Виробниче об'єднання "Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова".

Долучилися до виробництва космічної ракети "Хартрон-АРКОС" (Харків), "Київприлад" (Київ), "Хартрон-ЮКОМ" (Запоріжжя), "Чезара", "Рапід" (Чернігів) та іншими на замовлення корпорації Northrop Grumman з США.

Також у космосі пройшли випробування штучного апарата із двигунами, до розробки якого долучилися українські вчені.

Компанія з Франції ThrustMe, головним інженером та співзасновником якої є українець Дмитро Рафальський, запустила супутник. Рафальський займався розробкою цієї системи двигунів на основі йоду.

Нагадаємо, ракета Crew Dragon від компанії SpaceX відправить перших космотуристів до МКС у лютому 2022 року.

Нагадаємо, в NASA планують відправити дві місії на Венеру до 2030 року.

Нагадаємо, Китай планує першим відправити людей на Червону планету.