Український маркетплейс Rozetka, за даними ЗМІ, зацікавлений в покупці власного банку

Днями український фінансовий ринок сколихнула новина про те, що серед потенційних покупців Ідея Банку, поряд з грузинським TBC Bank та ПУМБ, неочікувано опинився маркетплейс Rozetka. Зрештою, до угоди про купівлю в маректплейсу справа не дійшла, а його власники коментувати плани щодо купівлі банку відмовляються; втім, експерти висловили низку припущень щодо того, чи може Rozetka придбати власним банком у недалекому майбутньому та для яких цілей він слугуватиме, повідомляє Forbes.

Услід за "Укрпоштою"?

Наприкінці 2021 року Кабінет міністрів нарешті дозволив "Укрпошті" придбати власний банк - з його допомогою у відомстві сподіваються надавати фінансові послуги українцям та в рази збільшити власні доходи. Rozetka, на думку експертів, планує придбати банк приблизно з такою ж метою - за допомогою власної фінансової установи маркетплейс зміг би, як мінімум, на власних умовах кредитувати покупців та мерчантів, економити на комісії за еквайринг (наразі з цією метою маркетплейс витрачає значні суми) та аналізувати дані користувачів з метою самовдосконалення.

"Завдяки банку можна кредитувати покупців, коли вони на маркетплейсі оплачують товари частинами. Ще одна можливість – кредитування мерчантів, адже зазвичай це малий бізнес, у якого є касові розриви", - вважає CEO маркетплейсу "Епіцентр" Артем Шевченко.

А воно того варте?

Попри те, що покупка власного банку фінансово виправдає себе лише через кілька років, Rozetka цілком може дозволити собі таку "примху". До того ж такий крок в рази збільшить капіталізацію компанії, яка, за підсумками 2021 року, вартує уже 466 мільйонів доларів.

"Таку компанію вважатимуть інноваційним бізнесом, який закриває багато потреб споживачів", – вважає засновник e-commerce-платформи Hubber Олексій Лужковий.

Є на кого рівнятися

Сьогодні можливість надавати фінансові послуги мають чимало маркетплейсів по всьому світі. Зокрема, власні банки є у китайської Alibaba (віртуальний MYbank з можливістю відкривати депозити та надавати кредити), японської Rakuten (Rakuten Bank, який, крім позик та депозитів, надає послуги зі страхування та має власну віртуальну валютну картку Edy) та казахстанський Kaspi.kz, який готується до виходу на український ринок та володіє додатком, який об’єднує онлайн-торгівлю, фінтех- та платіжні сервіси.

Відстають від світового тренду лише США - там маркетплейси змушені співпрацювати з фінтех-сервісами та інвестфондами через те, що уряд країни обмежує можливість компаній впливати на банківський сектор. Втім, американська мережа Walmart знайшла вихід із ситуації - в компанії анонсують запуск власного застосунку, орієнтованого на клієнтів з середнім рівнем доходу та обмеженим доступом до банківських послуг.

Нагадаємо, "Укрпошта" планує придбати банк за 260 мільйонів гривень та надавати фінансові послуги клієнтам.

Нагадаємо, уряд та НБУ розглядають можливість приватизації ПриватБанку.

Нагадаємо, українські банки посилили контроль за рахунками громадян та скоро отримають право перевіряти їх витрати.