В Кабміні планують низку заходів, покликаних пом'якшити вплив рекордно високих цін на газ на українських виробників харчових продуктів

Аномально високі ціни на газ в Європі поставили українську промисловість перед загрозою зупинки виробництва, через що в Кабінеті міністрів наразі розглядають варіанти, за яких держава могла б хоча б частково зменшити цей тягар - зокрема, для хлібозаводів та виробників харчових продуктів, які мають важливе соціальне значення. Йдеться про впровадження спеціальних механізмів, за яких ціни на продукцію можна було б втримати на стабільному рівні, а саме виробництво захистити від перебоїв. Про це після наради в Офісі президента заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

"За останній рік ціна на газ у Європі зросла у більш ніж п'ять разів. Відповідно ціни на блакитне паливо зросли й в Україні. У таких умовах виробники хліба розглядають питання підвищення ціни. Держава в цьому випадку має захистити й українського хлібопекаря, і споживача", - зазначив Шмигаль.

До таких механізмів в уряді відносять впровадження обмеження націнки для низки соціальних та харчових продуктів - зокрема, хліба. При цьому в Кабміні передбачають, що за таких умов виробники зможуть отримувати прямі державні дотації. Наразі в уряді консультуються з представниками підприємств та з'ясовують потребу та рівень необхідної підтримки для того, щоб презентувати напрацьовані механізми найближчим часом.

Паралельно в Кабміні ведуть перемовини з приватними і державними газовидобувними компаніями України, метою яких, за словами заступника керівника ОП Ростислава Шурми, має стати обмеження надзвичайно високих цін на газ на критично важливі сектори економіки.

"Ми тримаємо руку на пульсі. І не допустимо ефекту доміно в окремих секторах економіки, які можуть повністю зупинитися", - зазначив Шурма.

Варто зауважити, що про катастрофічну ситуацію для української промисловості, які спровокували високі ціни на газ, заявив директор компанії Оператор газотранспортної системи України Сергій Макогон. За його словами, черговий "газовий рекорд" в Європі, коли ціна на газ перевищила 2 тисячі доларів за тисячу кубометрів, згубно вплине на українську - і не лише кондитерську - промисловість.

"Для промисловості це велика проблема, тому що промисловість фактично купує за європейською ціною, а вона зараз вже більше ніж 2 тисячі доларів" - зазначив Макогон.

При цьому, за словами Макогона, наразі в України недостатньо власного газу, яким за притомними цінами можна було б забезпечити потреби промисловості - при загальнодержавній потребі у 30 мільярдах кубометрів газу на рік, Україна видобуває лише 20, тому ще 10 доводиться імпортувати за світовими цінами.

Нагадаємо, найбільші виробники кондитерської продукції в Україні планують призупинити виробництво через високі ціни на газ для промисловості.

Нагадаємо, спотова ціна газу в Європі перевищила 2 тисяч доларів за тисячу кубометрів, що стало найбільшою вартістю згаданого обсягу за всю історію торгів.

Нагадаємо, високі ціни на газ, на думку експерта, заганяють економіку України в небачену кризу.