Низка міжнародних інтернет-гігантів заявила про 20% здорожчання окремих послуг для українців через закон про "податок на соцмережі"
Податок на додану вартість від послуг, які надають українцям міжнародні інтернет-гіганти, змусив низку компаній заявити про їхнє здорожчання з 1 січня 2022 року. Так, першим про стягнення ПДВ у розмірі 20% на покупки у своїх сервісах заявив Google, слідом про перекладання обов'язку зі сплати податку на рекламу на плечі користувачів повідомив Facebook. Наприкінці грудня схожих заяв побільшало - зокрема, тепер про стягнення ПДВ з користувачів повідомляють уже і компанії Amazon та eBay; крім того, про необхідність сплати ПДВ своїх українських клієнтів повідомила компанія Adobe.
Так, у випадку з Adobe зміни до законодавства на вартість базового тарифного плану не вплинуть, але у квитанціях буде відображена збільшена податкова ставка.
У випадку з Amazon та eBay клієнтам компаній - мова йде про некомерційних користувачів - також доведеться сплачувати 20% ПДВ на додачу до основних послуг.
Нагадаємо, що у червні 2021 року президент підписав закон так званий "закон про соцмережі", який запроваджує 20% ПДВ на онлайн-послуги, які компанії-нерезиденти надають українським користувачам. За новими правилами, які запроваджує цей закон, ПДВ обкладаються наступні послуги:
- придбання програмного забезпечення;
- доступ до телеканалів, електронних ресурсів, хмарних послуг та баз даних;
- рекламні послуги в Мережі.
- підписка на електронні газети та журнали.
Втім, закон передбачає і низку електронних послуг, які оподаткуванню в будь-якому разі не підлягатимуть. До них віднесені освітні електронні послуги, а їх постачальники - компанії, навчальні заклади та освітні портали - від необхідності сплачувати податок звільняються.
Варто зауважити, що аналог українського нововведення раніше був запроваджений у деяких європейських країнах - зокрема, у Франції. Щоправда, там він становить лише 3% на відміну від вітчизняних 20%. При цьому закордонна практика вже встигла довести, що за нововведення, за підсумками, платити доводиться не стільки інтернет-гігантам, скільки самим користувачам, але в Україні до таких прогнозів дослухатися не стали, заздалегідь напророчивши 3 мільярди гривень, які щорічно будуть надходити до бюджету завдяки новому податкові.
Нагадаємо, в уряді планують контролювати та оподатковувати гроші, зароблені українцями неофіційно.