Україні доведеться виконати обов’язкові умови по угоді з МВФ

Наприкінці листопада Україні погодили черговий транш від МВФ за програмою stand-by. Це другий транш за програмою, затвердженою у червні 2020 року і його розмір сягає $700 млн.

Українська влада розраховує отримати й останній за цією програмою транш, у понад $2 млрд наприкінці червня наступного року. Проте, Україна має виконати низку зобов’язань в рамках виконання Меморандуму про фінансову та економічну політику, зазначену у пресреліз МВФ.

МВФ надає кредитні кошти країнам зі слабкими економіками, та вимагає виконання умов. Зазвичай, ці умови стосуються банківської, фінансової податкової сфер діяльності, та боротьбу з корупцією.

Згідно з Меморандумом, Україні необхідно продовжити роботу над проблемними банками, які були виведені з ринку впродовж 2014 -2016 роках.

Важливо зауважити, що МВФ має повноваження радити слаборозвиненим країнам щодо необхідних реформ. Економісти Фонду вважають доцільним саме такі зміни у економічній політиці, щоб швидше повернути наданий борг.

Економіст з "Центру економічної стратегії" Марія Репко, заявляє, що МВФ працює над тим, що допомогти слабшим країнам виходити з кризових ситуацій.

Проте щодо доцільності реформ в аналітиків та фінансистів думки різняться. В’ячеслав Черкашин, аналітик Інституту соціально-економічної трансформації вважає, що політика МВФ дуже жорстка та несправедлива, та вона веде до занепаду, а не до розквіту країни.

"Податковий та адміністративний тиск, наповнення бюджету внаслідок непрямих методів контролю доходів громадян, будуть дедалі більше гальмувати економічне становлення України", - зазначив він.

Що очікує МВФ від України?

У сфері податків

Повернути фіскальну політику до умов, що відповідають середньостроковій стабільності боргу. Водночас з тим слід захистити соціально вразливі верстви населення. Також Україна має збільшити адміністрування доходів та зменшити фіскальні ризики від квазіфіскальних операцій, зокрема в енергетиці.

Також МВФ повертає владу до думки про запровадження ПНВК – податок на виведений капітал, який обговорюється в Україні ще з часів президентства Петра Порошенка. Сенс цього податку в тому, що інвестований у виробництво дохід не обкладатиметься податком.

Контроль та реформи НБУ

Другим пунктом у пресрелізі МВФ йдеться про збереження незалежності центрального банку та зосередження грошово-кредитної політики на поверненні інфляції до цільового рівня.

Однією з ключових тем меморандуму з МВФ стала діяльність НБУ. Забезпечення фінансового здоров’я банків, у тому числі шляхом належного управління, з метою відновлення здорового банківського кредитування приватного сектора.

Антикорупційне законодавство

Також значним чинником для співпраці з Фондом є боротьба з корупцією та просування вперед щодо впровадження судової реформи.

Та зниження ролі держави та корисливих інтересів в економіці для покращення бізнес-середовища, залучення інвестицій та підвищення потенціалу економіки.

Інновації у сфері енергетики

Ще одним зі структурних маяків меморандуму стали корпоратизація "Енергоатому" та публікація звітності цього держпідприємства за міжнародними стандартами.

Влада обіцяє фонду стабілізацію стану держкомпанії та створення наглядової ради "Енергоатому".

Нагадаємо, ми писали, коли та за скільки можна продати ПриватБанк.

Нагадаємо, Україна отримала 300 мільйонів євро позики від Світового банку.

Нагадаємо, іноземних інвесторів все менше приваблює Україна.