Найбільші виробники кондитерської продукції в Україні планують призупинити виробництво через високі ціни на газ для промисловості

Ряд українських кондитерських компаній оголосив про намір частково або повністю призупинити роботу підприємств, посилаючись на занадто високі ціни на газ, через які виробництво солодощів, яке протягом тривалого часу балансувало на межі рентабельності, стає просто збитковим. Про це із посиланням на відповідні попередження виробників заявили в асоціації Укркондпром.

При цьому кондитери скаржаться, що через високі ціни на газ галузь потерпала протягом усього 2021 року, але остаточно "добити" вітчизняних виробників можуть ціни, зареєстровані на біржі 22 грудня, коли вартість тисячі кубометрів сягнула 73 тисяч гривень.

За словами голови асоціації "Укркондпром" Олександра Балиндюка, у порівнянні із січнем 2021 року, коли тисяча кубометрів газу коштувала 5,9 тисячі гривень, листопадова ціна у 40 тисяч гривень за тисячу кубів вже зробила нерентабельним виробництво багатьох видів продукції, яку продовжували виробляти лише на умовах укладених раніше контрактів. При цьому в грудні ціна піднялася ще вище - до 55 тисяч гривень за тисячу кубів, через що реалізувати продукцію за економічно обгрунтованими цінами стало вкрай важко.

"При вартості газу для виробничих потреб в 73 тисяч гривень за тисячу кубометрів кондитерським компаніям простіше взагалі згорнути виробництво, адже при такій собівартості продукція буде незатребуваною ні на внутрішньому, ні на зовнішніх ринках", - заявив голова асоціації "Укркондпром" Олександр Балиндюк.

Наразі до асоціації Укркондпром входять 27 підприємств - "Кондитерська корпорація "Рошен", ТОВ "АВК КОНФЕКШІНЕРІ", ПрАТ "Харківська бісквітна фабрика", ПрАТ "Домінік" та інші.

Примітно, що буквально напередодні про неминучість подібної ситуації попереджав директор компанії Оператор газотранспортної системи України Сергій Макогон. За його словами, черговий "газовий рекорд" в Європі, коли ціна на газ перевищила 2 тисячі доларів за тисячу кубометрів, згубно вплине на українську - і не лише кондитерську - промисловість.

"Для промисловості це велика проблема, тому що промисловість фактично купує за європейською ціною, а вона зараз вже більше ніж 2 тисячі доларів" - зазначив Макогон.

При цьому, за словами Макогона, наразі в України недостатньо власного газу, яким за притомними цінами можна було б забезпечити потреби промисловості - при загальнодержавній потребі у 30 мільярдах кубометрів газу на рік, Україна видобуває лише 20, тому ще 10 доводиться імпортувати за світовими цінами.

Нагадаємо, високі ціни на газ, на думку експерта, заганяють економіку України в небачену кризу.

Нагадаємо, в Мінекономіки прогнозують збільшення цін на газ та опалення – 13% та 6%, відповідно.

Нагадаємо, півмільйона споживачів природного газу, які є клієнтами "постачальника останньої надії", змушені платити за блакитне паливо за ринковою ціною.