В НАК "Нафтогаз" вважають, що для запуску "Північного потоку-2" Росія має перестати використовувати газопровід як зброю

Запуск російського газопроводу "Північний потік-2" у вересні 2021 вважався питанням майже вирішеним, тому у Москві готувалися святкувати перемогу, а в Україні - підраховували збитки для газотранспортної системи зокрема та економіки загалом. Втім, прихід до влади в Німеччині нового уряду та криза на російсько-українському кордоні тимчасово поставили введення газопроводу в експлуатацію на паузу на невизначений час. Наразі в НАК "Нафтогаз" вважають - у ситуації, що склалася, є шанс на те, що "Північний потік-2" не буде запущений взагалі. Про це в інтерв'ю РБК-Україна розповів голова "Нафтогазу" Юрій Вітренко.

"Є суттєва ймовірність того, що він ("Північний потік-2" - ред.) не запуститься найближчим часом або не запуститься взагалі. Це була наша усвідомлена політика, щоб поставити Путіна перед вибором. Він має повністю поміняти підходи до поставок газу в Європу, прибирати геополітику з цього і втратити можливість використовувати газ як зброю...Путіна поставили перед вибором – або європейські правила, або "Північний потік-2" ніколи не зможе запрацювати", - вважає Вітренко.

Так чи інакше, на думку голови "Нафтогазу", "Північний потік-2" має мало шансів на введення в експлуатацію до травня 2022 року. В будь-якому випадку, вважає Вітренко, в Європі помиляються, розраховуючи на зниження цін на газ в разі запуску газопроводу - наступним приводом для шантажу з боку Кремля стане вимога про укладання з Росією довгострокових контрактів на постачання блакитного палива, від яких в ЄС саме вирішили відмовитись.

"З введенням ПП-2 Росія фізично припинить транзит через Україну. Це ще більше обтяжить ситуацію на ринку газу в Європі. І якщо тільки Європа не здасться і не укладе довгострокові контракти з Путіним на умовах Путіна, то взагалі не варто очікувати, що саме запуск ПП-2 вплине на зниження цін", - застеріг голова "Нафтогазу".

Тим часом в Німеччині...

Судячи з усього, в Європі починають розуміти, що "Північний потік-2" - це не стільки економічний, скільки політичний проєкт, який, за словами голови комітету бундестагу із зовнішньої політики Міхаеля Рота, перетворився на "головний біль" для лідерів країн Євросоюзу. "Геополітичною помилкою" вважає газопровід і віцеканцлер ФРН Роберт Габек.

Яскравим прикладом "головного болю" та "геополітичної помилки" може слугувати нещодавня заява керівника Федерального мережевого агентства Німеччини Йохана Хоммана, який зазначив, що "Північний потік-2" не буде сертифіковано, а отже - запущено в експлуатацію раніше другого півріччя 2022 року. Наслідки подібної заяви Європа відчула миттєво - в Кремлі відмовились замовляти транзит газу газопроводом "Ямал - Європа", через що той перейшов у реверсний режим, а ціни на газ біржі побили черговий рекорд.

Щоправда, в новому німецькому урядові чимало противників "Північного потоку-2", тому очікувати що в бундестазі підуть на поступки Росії та погодяться на запуск газопроводу без належної сертифікації (чого, власне, і домагаються в Кремлі), скоріше за все, не варто. Гостроти ситуації додає і загроза масштабного російського вторгнення в Україну, на тлі якої німецький уряд, продовжуючи виступати за введення газопроводу в експлуатацію, ризикує, щонайменше, "втратити обличчя" - наразі це розуміють навіть відверті лобісти "Північного потоку-2" з Соціал-демократичної партії Німеччини.

Нагадаємо, спотова ціна газу в Європі перевищила 2 тисяч доларів за тисячу кубометрів, що стало найбільшою вартістю згаданого обсягу за всю історію торгів.

Нагадаємо, в Сенаті США знову пропонують застосувати санкції проти російського "Північного потоку-2".

Нагадаємо, в Європарламенті закликають Німеччину згорнути газопровід "Північний потік-2" в разі російської агресії проти України.