Ціна газу у Європі вперше досягла історичної позначки 28 вересня у $1000, чим загрожують такі стрімкі ціни на газ в передопалювальний період Україні?

Рекордні ціни на газ спричинені збільшенням попиту європейців у відновлюваній, після коронавірусної пандемії, економіки, та відмовою Росії постачати більші обсяги блакитного палива. Україна запаслася газом та має у сховищах понад 18 млрд кубометрів, станом на 1 вересня. Про це звітував перед парламентом український прем’єр Денис Шмигаль.

Цього запасу Україні має вистачити, аби пройти опалювальний період без особливих ексцесів. Минулі роки вистачало й меншої кількості газу у сховищах.

Однак, це може стати не таким обнадійливим, у разі, якщо збільшиться опалювальний період, чи будуть сильні морози, а також якщо Росія вирішить дестабілізувати транзитні потоки. В тому випадку подальший імпорт газу буде дуже дорогим, що посилить девальвацію гривні, - говорить аналітик ICU Олександр Мартиненко:

"Слідом за газом тиск на обмінний курс може збільшити здорожчання нафтопродуктів, вугілля і добрив, а також інших імпортних товарів, на які впливатиме інфляція, що розкручується в Європі та решті світу".

Раніше ціна газу була значно стабільнішою, та тяжіла до зниження, і всі спроби «Газпрому» збільшити її зазнавали фіаско.

Торік європейські газосховища були заповнені майже на 100% завдяки теплій зимі і низькому споживанню, яке впало після першого удару COVID-19. За рік ситуація докорінно змінилася. Аналітик зазначає:

"Тепер газові сховища заповнені лише на 70% – майже на чверть нижче середнього показника за останні п'ятиріччя. Ситуацію погіршує падіння видобутку газу в США та одночасні тривалі збої в інших потенційних продавців: норвежців і катарців".

Попри стабільну ціну газу для населення, деякі підприємства починають згортати виробництва. На минулому тижні з інформації на Українській енергетичній біржі, стало відомо, що в Одесі, один з найпотужніших виробників добрив, Одеський портовий завод (ОПЗ) припиняє виробництво.

Причиною називають стрибок цін на природний газ. ОПЗ один з найбільших хімічних заводів в Україні. Газ є основною сировиною для виробництва аміаку та сечовини. Середньодобове споживання газу ОПП становить близько 2 мільйонів кубометрів.

Це перші дзвіночки дорожчання блакитного палива в Україні, які вже чутно калатають у Європі, наприклад, один з найбільших світових виробників добрив, американська компанія CF Industries Holdings Inc, була змушена закрити два свої заводи у Великій Британії через високу ціну на газ.

Європейські уряди, аби погасити невдоволення виборців, впроваджують соціальні програми підтримки, уряд Італії хоче виділити від 3 до 4,5 млрд євро для допомоги найбіднішим сім'ям країни для оплати рахунків за газ та електрику. Франція вже оголосила про надання субсидії в 100 євро для шести мільйонів домогосподарств з низькими доходами.

Зазначимо, ціна жовтневого ф'ючерса на спотовий індекс TTF на газ на ICE Futures-біржі сягнула $1030 за тисячу кубометрів. А ціна на листопадовий ф'ючерс на азійський індекс зрідженого природного газу JKM Platts напередодні зросла до $1042.

Угорщина «підклала свиню» Україні, підписавши з «Газпромом» договір на постачання газу в обхід Україні, що загрожує зривом транзиту до Європи.

В той же час, Китай переходить на нафту, зменшуючи споживання електроенергії, в прагненні досягти зниження викидів парникових газів у атмосферу, що спричиняє закриття заводів.

Україна тестує ГТС для постачання водню у Євросоюз через Чехію та Словаччину.