У 2021 році кількість нових зареєстрованих ФОПів сягнула рекордних 85 тисяч

У 2021 році кількість нових зареєстрованих ФОПів - приватних підприємців - сягнула майже 85 тисяч, що стало рекордним показником за останні 5 років. Таким чином, зараз кількість приватних підприємців в Україні сягає майже 2 мільйонів, причому починаючи з 2018 року їхня кількість поступово збільшувалася, повідомляється у дослідженні платформи для роботи з відкритими даними Опендатабот.

Так,у 2018 і 2019 роках в Україні було зареєстровано близько 75 і 49 тисяч новиф ФОП відповідно, тоді як у "карантинному" 2020 році їхня кількість різко пішла на спад - приватними підприємцями стали близько 22 тисяч осіб.

"Реєстрація нових підприємців — це один з показників розвитку економіки. Якщо в Україні не реєструються нові компанії та підприємці, це означає, що українці бояться створювати бізнес та йдуть у тінь", - вважає засновник Опендатабот Олексій Іванкін.

А от у 2016-2017 роках, коли в країні була проведена "велика чистка" "сплячих" ФОПів, їхня кількість скоротилася на 111 тисяч. Разом з тим, тенденцію до зростання кількості приватних підприємців, зафіксовану в останні роки, пов'язують саме із цією чисткою.

Таким чином, у 2020 році приватні підприємці перерахували сплатили до бюджету 52,5 мільярда гривень податків, причому 37 мільярдів з цієї суми було внесено платниками єдиного податку.

Найбільше грошей до бюджету принесли підприємці, які ведуть торгову, інформаційну, а також професійну, наукову та технічну діяльність.

Разом з тим, у 2021 році збільшився і податковий борг ФОПів: він зріс на 451 мільйон гривень і загалом сягає 7,2 мільярда гривень.

Варто зауважити, що з 1 січня 2022 року у силу вступають норми законодавства щодо розширення сфери застосування реєстраторів розрахункових операцій — касових апаратів. Спершу РРО вимагатимуть лише у представників ІІ та ІІІ груп спрощеної системи оподаткування. Це фізичні особи малого та середнього бізнесу, з оборотом до 3 мільйонів гривень на місяць, з не більш як 20 найманими працівниками.

Правила не стосуватимуться тих, хто отримує кошти у вигляді готівки, жетонів, талонів, розрахунків із банківських карток чи інших платіжних систем. Також ці правила не поширюватимуться на тих, хто використовує спрощену систему оподаткування у трудових відносинах. В Україні дозволені класичні та програмні апарати.

Чимало ФОПів скаржаться на такі нововведення. За словами представників малого бізнесу, штрафні санкції будуть непосильними, і закон не спрощує, а ускладнює ведення бізнесу.

Нагадаємо, в Україні хочуть реорганізувати спрощену систему оподаткування.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила закон №5600, який змусить платити великий бізнес більше податків.

Нагадаємо, в Україні планують впровадити польську податкову систему, впровадивши податок на виведений капітал.