Українці задекларували мільярд гривень завдяки податковій амністії

Податкова амністія триває вже четвертий місяць - це третина часу, виділеного українцям для того, щоб задекларувати "тіньові" статки. Наразі задекларовано вже один мільярд гривень, проте Данило Гетманцев, голова податкового комітету парламенту, зазначає, що в останні два тижні динаміка декларування тіньових доходів збільшилася на 327%. Про це Гетманцев заявив на своїй сторінці у Facebook.

Данило Гетманцев розповів, що за даними на 21 грудня, українці вже задекларували 1,07 млрд грн. За його словами, за останні два тижні обсяг амністованих активів збільшився.

"Збір до бюджету – понад 51 млн грн.", - уточнив Данило Гетманцев.

Податкова амністія – можливість узаконити капітал, походження якого українці не можуть пояснити. Програма триватиме рівно рік з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року.

Як зазначають податківці, ключовим принципом у податковій амністії є добровільність, адже держава не може змусити декларувати активи, оскільки це надане людині право, а не обов’язок.

В Україні, на відміну від інших країн, податкова амністія вводиться вперше. Експерти зазначають, що вона має стати в пригоді тим, хто заробив у тіні кошти, та не сплатив за них податки.

Так можна легалізувати свої активи, та ще й за вигідними податковими ставками.

"Збір з одноразового добровільного декларування – це одноразовий обов’язковий платіж, розмір якого самостійно розраховується декларантом з вартості належних йому активів з урахуванням ставок такого збору та зазначається ним в добровільній декларації", - йдеться у законі про податкову амністію.

Джерело походження коштів зазначати непотрібно. Якщо у громадян немає потреби легалізовувати свої статки, ніхто не примушуватиме проходити процедуру податкової амністії.

За словами начальника Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Галини Феденко, якщо в майбутньому громадяни захочуть зробити високовартісні покупки, - будинок, квартиру, дорогу автівку або інше, то їх попросять довести, що активи за які вони робитимуть покупку - легальні.

У разі відомості про податкову амністію українцям доведеться оподатковувати свої активи за "повною" ставкою та нести відповідальність у встановленому законодавством порядку.

Які активи слід задекларувати?

Якщо у людини є активи, вартістю вище передбачених законодавством 400 тис грн, то слід звернутися у податкову та скористатися податковою амністією.

Якщо людина отримувала доходи від ведення незареєстрованої підприємницької діяльності, зарплат "у конвертах" чи заробітків за кордоном.

Ті, хто задекларує свої статки, буде звільнений від кримінальної, адміністративної та фінансової відповідальності.

Цікаво, що розміри ставок збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування значно нижчі, ніж скажімо, податок на доходи фізичних осіб, який становить 18%. Варто також зазначити, що декларант звільняється від сплати військового збору.

Так, для оподаткування застосовуються такі ставки збору:

  • 5% – загальна ставка для активів, що зареєстровані в Україні,
  • 9% – для закордонних активів,
  • 2,5% – для декларування активів у вигляді облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП).

Для бізнесменів, які шукали можливості вийти з тіні, податкова амністія виглядає досить привабливо. Адже у світі дедалі більше впроваджують жорсткі правила та провадять боротьбу з ухилянням від податків. Це своєрідна точка відліку, відколи можна сміливо звертатися до банків та вести бізнес прозоро.

Нагадаємо, що Податкова перевірятиме доходи українців з 1995 року.

Нагадаємо, що влада впровадить податок на необґрунтовані витрати, як працюватиме механізм.

Нагадаємо, ми писали, чи впровадять в Україні податок на виведений капітал, як в сусідній Польщі.