Після нетривалого зниження цін на газ у Європі минулого тижня, 21 грудня вартість тисячі кубометрів зросла на понад 10%

Спотова ціна газу в Європі перевищила 2 тисяч доларів за тисячу кубометрів, що стало найбільшою вартістю згаданого обсягу за всю історію торгів - зважаючи, що попередній подібний рекорд припав на жовтень. Так, січневий ф'ючерс коштує уже 2039 доларів за тисячу кубів, про що свідчать дані біржі ICE Futures

На думку європейських експертів, причин у такого різкого стрибка цін може бути декілька, причому основна з них - нещодавнє рішення "Газпрому", згідно з яким російський монополіст не замовив транзит газу газопроводом "Ямал - Європа", через що той перейшов у реверсний режим, за якого газ у ньому пішов у зворотному напрямку.

При цьому експерти зауважують, що на "поведінку" "Газпрому", імовірніше за все, вплинула нещодавня заява керівника Федерального мережевого агентства Німеччини Йохана Хоммана, який зазначив, що одіозний газопровод "Північний потік-2" не буде сертифіковано, а отже - запущено в експлуатацію раніше другого півріччя 2022 року.

Втім, навіть враховуючи напівпорожні підземні сховища (зараз вони заповнені на 59,57%) та високу ціну на газ, наразі, за словами єврокомісара з енергетики Кадрі Сімсон, проходженню опалювального сезону в Європі ніщо не загрожує. Разом з цим ситуація може різко змінитися в тому випадку, якщо нинішня відносно тепла погода зміниться тривалими морозами, а саме це, за прогнозами синоптиків, має відбутися найближчим часом - до кінця поточного тижня та на початку наступного в Європу прийде сильне похолодання.

Варто відзначити, що на відновлювану енергетику наразі у Європи сподівань мало - за даними WindEurope, саме зараз виробництво "зеленої" електроенергії впало до 9,4% проти показника 13,7%, зафіксованого у попередній тиждень.

В контексті різкого здорожчання газу в Європі свою позицію висловив глава компанії "Оператор ГТС України" Сергій Макогон, який назвав подібну політику "Газпрому" шантажистською, оскільки російський монополіст міг би збільшити транзит газу через українську ГТС, але відмовився робити це.

"Газпром" не забронював додаткові потужності на січень. Тому "Газпром" не планує збільшувати транзит понад 109 мільйонів кубів на добу, що передбачено існуючим контрактом. Висновки очевидні - шантаж Європи продовжується з метою якнайшвидшої сертифікації "Північного потоку-2", - заявив Макогон.

Нагадаємо, в Сенаті США знову пропонують застосувати санкції проти російського "Північного потоку-2".

Нагадаємо, в Європарламенті закликають Німеччину згорнути газопровід "Північний потік-2" в разі російської агресії проти України.

Нагадаємо, в Європі планують перебудувати енергетичні ринки так, щоби довгострокові газові контракти стали непотрібними вже у 2049 році.