Закон, який регулює та змінює Податкове законодавство, підписав очільник держави

Так званий "ресурсний" закон, який на думку авторів спрямований на зміцнення ресурсної бази бюджетів та запобігання втратам держбюджету через ухилення від оподаткування, підписав Володимир Зеленський. Про це повідомили в Офісі Президента.

Закон принесе велику частку змін у податкову юрисдикцію. Проте, на думку фахівців, нові зміни часто приносять не полегшення життя, а навпаки посилення податкового тиску на реальний бізнес.

Які важливі зміни принесе підписання "ресурсного" законопроєкту

1. Введено мінімальне податкове зобов'язання для аграріїв.

Сільгоспвиробники, які мають у власності землю, яка котується як сільгосп угіддя, мають сплачувати податки від своєї діяльності у сумі не меншій за МПЗ.

При чому МПЗ не може бути меншим, ніж 4% нормативно-грошової оцінки відповідної земельної ділянки. У разі, якщо сума податків у сільгоспвиробника є меншою, ніж 4% від НГО, то слід ще сплатити різницю сум. МПЗ поширюється тільки на земельні ділянки за межами населених пунктів.

2. За дохід від продажу с/г продукції, вищій за МЗП слід платити податки.

Якщо дохід від продажу с/г продукції (крім тваринництва), буде перевищувати за рік 12 розмірів МЗП, тобто, у 2021 році - 72 000 грн., а у 2022 - 78 000 грн., то за нього слід буде сплатити ПДФО у розмірі 18% та 1,5 % військового збору.

За оцінкою юриста керівника практики податків та спорів, Дмитра Кулика, законодавці, фактично, вирішили вести боротьбу з доходами аграріїв.

"На думку законотворців, доходи фермерів чомусь не мають бути вищими за одну МЗП на місяць", - зазначає фахівець.

3. Розширено вплив Податкової.

Податківці зможуть надсилати запити за нормами статті 73 ПКУ, які часто використовують не за цільовим призначенням, а як можливість для призначення та проведення податкових позапланових перевірок.

"Будь-які припущення податківців можуть стати прекрасною підставою для проведення позапланової податкової перевірки", - зазначає юрист.

Варто зауважити, що платник податків разом з представниками податкової можуть здійснювати фото-, відеофіксацію, звукозапису, щоб використовувати їх у разі судових тяганин. Боржники тепер матимуть обмеження, якщо сума боргу перевищить мільйон, то бізнесмена не випустять за кордон.

4. Податки від компаній без статусу юрособи.

Не залишили поза увагою і доходи фізичних осіб, отриманих від утворень без статусу юридичних осіб. Це такі як фонди, трасти та інші. Порядок оподаткування виплат, отриманих від цих утворень будуть оподатковуватись за ставкою 9% у разі дотримання наступних умов.

5. Податок у 18% від продажу нерухомості.

Право на звільнення від оподаткування доходу, отриманого один раз протягом звітного року від продажу нерухомості, залишається, як і право на оподаткування доходу від продажу другого об'єкту нерухомості у звітному році по ставці 5%. Третій та більше продажі оподатковуються 18% від продажу.

6. Списання збитків великими платниками.

Зміни торкнулись і платників податку на прибуток підприємств у частині перенесення збитків на наступні періоди. Тепер великі платники матимуть змогу зменшити свій звітний фінансовий рівень тільки на частину різниці від суми об'єкта оподаткування.

7. Змінено окремі правила щодо ПДВ.

Скорочений зі 1095 днів до 365 календарних днів строк реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної.

Тут треба зазначити що базою оподаткування тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, буде максимальна роздрібна ціна таких товарів без урахування податку на додану вартість. Пільгою будуть користуватись і операції із постачання інвестиційного золота.

8. Акциз сплачуватиме виробник або імпортер, а не продавець

Варто очікувати значне підвищення цін на алкоголь. Також закон ввів зміни у виробництво спирту.

9. Чи буде більшою рента?

На момент розробки положень закону, ціна залізної руди сягала приблизно 200 доларів за тонну. Однак ніхто не передбачав, що ціна руди знизиться удвічі та за правилами Закону № 5600 рента може бути меншою навіть за ту, що є на сьогодні.

Ставка рентної плати буде розраховуватись за наступною формулою, яка орієнтована на ціни головної біржі залізної руди - IODEX 62% FE CFR China

10. Зміни щодо сплати земельного податку.

Закон повернув термін "плата за землю", включивши до нього і земельний податок, і орендну плату. Також розширено перелік підстав, за якими можуть нарахувати земельний податок.

Нагадаємо, що депутати хочуть змінити підхід до оподаткування та визначення ФОПів.

Нагадаємо, ми писали, чи доведеться платити власникам городів і присадибних ділянок по новому законодавству.

Нагадаємо, ми дізнавались, чи змінить податковий законопроєкт комісійні для спадкоємців і у яких випадках.