У 2021 році з України виїхали понад півмільйона громадян, що стало рекордним показником за останні 11 років

600 тисяч українців виїхали з країни та досі не повернулися протягом 2021 року. На противагу попередньому, 2020 рокові, коли через пандемію COVID-19 українці, в основному, на Батьківщину поверталися (на 80 тисяч більше, ніж виїхало), 2021-й має всі шанси стати роком рекордної за останні 11 років еміграції, повідомляє Opendatabot.

Так, зважаючи на те, що починаючи з 2014 року темпи еміграції пішли на спад, хоча все одно залишалися високими, з України до 2020 року виїхали 2,6 мільйона громадян. За підсумками 2021 року ця цифра суттєво збільшується - сукупне негативне сальдо за 11 років становитиме понад 3,3 мільйона осіб.

Таким чином, наразі Україна посідає 8 місце у світі за кількістю емігрантів. В Офісі Омбудсмана України цю ситуацію пояснюють загальносвітовою тенденцією, яка проявилася в декілька останніх десятиліть - мовляв, глобалізація суспільства змушує людей шукати кращої долі за межами рідної країни.

"Сьогодні кожна 35-та людина мешкає, навчається або працює за межами своєї країни, а загальна чисельність мігрантів становить понад 300 мільйонів осіб", - наголошують в Офісі.

Втім, для України велику роль відіграє явище саме трудової міграції - вітчизняна робоча сила традиційно має попит у сусідніх Польщі та Чехії, хоча самі українці при нагоді охоче їдуть також до Австрії та Німеччини.

Інфографіка: Фонд Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва

За словами експерта з питань працевлаштування Тетяни Пашкіної, найчастіше у пошуках роботи з України виїжджають чоловіки у віці до 40 років з середньою або вищою технічною освітою. Серед переваг, які, на думку українських трудових мігрантів, надає робота за кордоном - не лише порівняно висока заробітна плата, а й якісніше, ніж на Батьківщині, медичне обслуговування та освіта, а також соціальна стабільність.

"Люди з моделі заробітків - три місяці тут, три місяці там - поступово переходять до рік-два-п'ять. Кількість українців на довгострокових контрактах зростає", - зауважує Пашкіна.

Своєю чергою директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України Елла Лібанова зауважує, що фінансовий аспект - не єдина причина, яка змушує українців покидати країну. Велику роль відіграє також те, що українці не пов'язують свого майбутнього з Україною через відсутність перспектив.

"Коли починаєш проводити з ними (трудовими мігрантами - ред.) глибинне інтерв'ю, то розумієш, що люди їдуть, тому що вони не бачать не просто своєї долі в цій країні, вони не бачать майбутнього України. Вони не бачать, що Україна буде такою країною, як Польща або Чехія", - вважає Лібанова.

Варто відзначити, що одним із пунктів передвиборчої програми президента Володимира Зеленського стала обіцянка "повернути українців додому". Зокрема, у грудні 2019 Зеленський анонсував запровадження нової державної програми “Повертайся і залишайся”, один з етапів якої передбачав створення системи доступного кредитування (система "Доступні кредити 5-7-9%" - ред.) для тих українців, які побажали б заснувати власний бізнес на Батьківщині.

Нагадаємо, на заміну українцям-заробітчанам можуть прийти трудові мігранти з країн Середньої Азії.

Нагадаємо, за оцінками НБУ, сума грошових переказів заробітчан до України становила за січень-вересень 2021-го 10,34 мільярда доларів.

Нагадаємо, в недалекому майбутньому на український ринок праці очікує колапс.