Чому Україна не скоро перейде на чисті види енергетики

Доповідь Всесвітнього економічного форуму (ETI), демонструє спроможність переходу України на нові джерела енергії на надзвичайно низькому рівні, у порівнянні зі 115 країнами учасницями, які заявили про перехід до так званої "чистої" енергетики. Результати оприлюднив портал weforum.org.

У рейтингу країн, які було протестовано на готовність до переходу на нові види енергії, Україна зайняла 91 місце. Рівень готовності країн було протестована за кількома критеріями.

Продуктивність системи – це безпека і доступність енергетики, екологічну стійкість і економічний розвиток і зростання. За цим показником Україна набрала 58,1 бала зі 100.

Готовності до переходу - враховує капітал і інвестиції, людський капітал і участь споживачів, інфраструктуру та інноваційне бізнес-середовище, інститути та керівництво, а також регулювання і політичну прихильність до чистих джерел енергії Україна набрала 45,5 бала зі 100.

Лідирують у рейтингу ETI 2021 скандинавські країни - Швеція, Норвегія і Данія. Краще, ніж в України, показники у Грузії, вона на 33 місці, Азербайджан на 44, Вірменія займає 57-е місце, Казахстан – 83.

В Україні загальна частка виробленої з відновлюваних джерел електроенергії у валовому кінцевому енергоспоживанні склала 9,2% у 2020 році, тоді як у 2019 році цей показник становив 9,0%.

На думку фахівців, Україна залежна від традиційних видів енергії куди більше ніж це можна уявити. По-перше, у звичайні види енергії вкладено шалені гроші великого бізнесу. По-друге, змінити поточний стан речей – вимагатиме дедалі більше інвестицій та вкладень.

На думку президента DiXi Group Олени Павленко, без інвестицій перехід на «чисту» енергетику для нашої країни не є реальним.

Вона зазначила, що у торік Міненерго презентувало концепцію "зеленого" переходу. Було підраховано, що нашій країні знадобиться до 10 мільярдів євро інвестицій на рік для досягнення амбітних цілей з декарбонізації.

"У 2021 році оновлений НВВ (Національно визначений внесок) поставив досить помірні кліматичні амбіції, але все одно потребує 102 мільярди євро додаткових інвестицій до 2030 року в порівнянні зі сценарієм, звичним для бізнесу", - пояснила Павленко.

На думку експертки, для того, щоб отримувати такі інвестиції, необхідно, щоб в країні були стабільні підходи до бізнес-моделі, а не змінювалися щороку.

Інвестиції в енергетику – це довгострокові проєкти. Інвестори повинні відчувати себе захищеними, а судова система має бути незалежною та справедливою.

Нагадаємо, що Україна пообіцяла відмовитись від використання вугілля в енергетиці до 2040 року.

Нагадаємо, що вчений планетарних наук розповів перспективи знайденої води на Місяці

Нагадаємо, що Європа сподівається пережити енергетичну кризу завдяки АЕС.