Найближчим часом Україну очікує колапс на ринку праці

Ринок праці в Україні захлинається від нестачі технічних спеціальностей, а виші продовжують випускати гуманітаріїв.

Випускники шкіл хочуть отримувати гуманітарну освіту, попри те, що українці з дипломами філологів працюють на базарах та в крамничках, а роботодавці не можуть знайти інженерів. Така ситуація сталася через нерозуміння ситуації та відсутності тристороннього діалогу: абітурієнти — виші — бізнес.

За даними Міносвіти, найпопулярнішою серед абітурієнтів виявилась спеціальність філологія, а на другому місці право. У перелік спеціальностей, що мають найбільший попит серед абітурієнтів потрапили також менеджмент, журналістика та педагогіка.

Тих, хто хотів би стати інженером в кілька разів менше, та вони не потрапили до переліку.

Наслідком цього є навала безробітних. За даними у Києві серед усіх безробітних майже 80% мають диплом про отримання вищої освіти. Проте знайти роботу гуманітаріям надзвичайно складно, і найпершою новою спеціальністю, яку вони отримують є торгівля.

Прірва між системою освіти і економічною ситуацією зростає. Перекіс на ринку праці повністю відбиває структуру ВВП. Ті галузі, які генерують найбільше продукції, приносять більше всіх грошей в бюджет, як результат, створюють найбільше робочих місць. І тут в лідерах - промисловість.

У списку професій загальнодержавного значення, який затвердив уряд країни, - слюсар, машиніст, зварювальник, верстальник.

Судячи з інформації, яку надає Держстат, найбільше українців зайняті у сільськогосподарській, лісовій та рибній галузі, промисловості, у гуртовій та роздрібній торгівлі, ремонті автотранспортних засобів і мотоциклів.

Невідповідність освіти та міфи про відсутність попиту на ринку праці інженерних спеціальностей стали основною причиною поточної ситуації на ринку праці.

За даними дослідження CEDOS, у вишах не готують фахівців з навичками, які у попиті у бізнесу.

"Система освіти є джерелом пропозиції кваліфікованої праці на ринку, але відсутність ефективної системи адаптації структури підготовки кадрів до потреб ринку поглиблює структурні диспропорції в цій сфері", - пишуть у звіті.

Тетяна Жеребкина з центру CEDOS коментує, що в економічно розвинених країнах існує система відстеження працевлаштування випускників, що дозволяє оцінити попит фахівців на ринку. В Україні поки немає такої системи.

"Нам важлива об'єктивна оцінка того, в якій сфері скільки людей не вистачає, де велика текучка кадрів. Також нам не вистачає співпраці університетів з бізнесом, адже вони є одними з ключових роботодавців", - підкреслила експерт.

В уряді планують контролювати та оподатковувати гроші, зароблені українцями неофіційно.

IT-галузь в Україні невпинно розвивається, приносячи економіці мільярдні прибутки та заробляючи репутацію у світі.

Популярність TikTok стрімко зростає, настільки, що соцмережа скоро зможе конкурувати з Facebook.