Дефіцит вугілля на ТЕЦ та ТЕС, за даними СБУ, загрожує зупинкою низці енергогенеруючих підприємств

Через критично низькі запаси вугілля на енергогенеруючих підприємствах України опалювальний сезон в деяких регіонах України невдовзі може бути зірвано. Про це повідомляє низка українських ЗМІ із посиланням на офіційний звіт, надісланий СБУ до Кабінету міністрів.

"В електроенергетичній сфері склалася складна ситуація, пов'язана із неналежною підготовкою до проходження ОЗП окремими суб'єктами теплової генерації в частині накопичення палива, зокрема - вугілля, стрімкого збільшення заборгованості між учасниками ринку електричної енергії, можливого неконтрольованого росту тарифів на виробництво електричної та теплової енергії для кінцевих споживачів", - наголошується у звіті.

При цьому у звіті СБУ вказані ТЕС та ТЕЦ, зупинка яких залишить без опалення цілі регіони. Зокрема, це:

  • Слов'янська ТЕС (в разі зупинки без тепла залишаться 14 тисяч мешканців міста Миколаївка в Донецькій області, запаси вугілля у 50 разів нижчі на необхідні);
  • Луганська ТЕС (майже повністю забезпечує теплом Луганську область, запаси в 4 рази нижчі за мінімальні);
  • Чернігівська ТЕЦ (забезпечує 40% мешканців Чернігова, в т.ч. об'єкти соціальної інфраструктури, запаси у 5 разів нижче норми);
  • Дарницька ТЕЦ (постачає тепло Дніпровському та Дарницькому районам Києва, запаси "на нулі");

За даними Служби безпеки ситуація, що склалася, може стати причиною надзвичайних подій техногенного характеру, зростанню соціальної напруги та дискредитації органів державної влади.

Варто зауважити, що станом на 14 грудня на складах українських ТЕС знаходиться 459 тисяч тонн вугілля, тобто, удвічі менше за гарантовані запаси. При цьому на жодній ТЕС в Україні не виконуються мінімальні вимоги до запасів вугілля.

За даними Міненерго, обсяги вугілля на ТЕС приватної компанії ДТЕК з початку грудня зросли на 35% - з 240 до 324 тисяч тонн. У державної "Центренерго" ситуація гірша: з початку грудня запаси вугілля скоротилися на 15% - зі 120 до 104 тисяч тонн.

Примітно, що наразі Кабінет міністрів розглядає варіант, за якого українські теплоелектростанції та теплоелектроцентралі будуть 100% переведені на роботу з використанням природного газу.

Нагадаємо, в "Нафтогазі" заявили, що запасів газу та вугілля в Україні має вистачити до кінця опалювального сезону.

Нагадаємо, до 2040 року Україні потрібно побудувати 14 нових атомних енергоблоків для того, щоб не втратити 80% енергетичних потужностей.

Нагадаємо, в Міненерго пропонують тимчасово відстороняти керівництво енергокомпаній в разі вчинення ними порушень.