Китай запустив дослідження, щоб визначити можливість побудови кілометрового космічного корабля

Після успішних місій на Місяць, Китай вирішив надалі просуватися у космічній галузі. Китайська космічна програма здивувала пропозицією побудови велетенського космічного корабля, довжиною в кілометр. Про це пише журнал BBC Science Focus.

Для порівняння, Міжнародна космічна станція (МКС) має лише 109 метрів, її побудова коштувала 150 мільярдів доларів і на її будівництво пішло тридцять місій протягом десятиліття.

Пропозиція Китаю передбачає створення космічного корабля в 10 разів більший за МКС. Це могло б звучати божевільно, якби про це не заявила така потужна країна, як Китай.

"Йдеться про амбіції, довгострокове мислення та плекання цілеспрямованості. Таке прогресивне мислення не вписується у короткострокове західне мислення, яке може помилково відкинути це як пропаганду", - говорить письменник-космонавт Брайан Гарві, автор книги "Китай у космосі: Великий стрибок".

Китай досяг серйозних успіхів у освоєнні космосу. Він повернув зразки місячних порід на Землю для аналізу, та став третьою країною в світі після США та Росії, яким це вдалося.

Зараз Китай будує космічну станцію Тяньгун, на якій знаходилися люди 90 днів, в майбутньому вона конкуруватиме з МКС.

На думку Гарві, Китай не говорить про початок будівництва космічного корабля, а лише про намір зробити це в майбутньому.

Ідея була висунута в рамках конкурсу пропозицій досліджень від Національного наукового фонду Китаю - фінансового агентства, яким керує Міністерство науки та технології країни. На розробку проєктів було запропоновано $2 322 000 (15 мільйонів юанів) для п'ятирічного техніко-економічного обґрунтування нових, легких конструкцій та матеріалів, а також будівельних технологій у космосі.

Для чого Китаю гігантський космічний корабель?

Можливо, хтось подумає, що на такій «махині» можуть розміститися якомога більше китайців? Але відповідь швидше за все в іншому.

Вчені припускають, що кілометровий корабель дасть змогу китайцям створити штучну гравітацію, щоб космонавти під час тривалих перельотів не втратили здоров’я.

"Штучна гравітація була таким собі "науково-фантастичним святим граалем" для космічних польотів людини протягом століття, і основним способом втілити це в життя – створити велику спінінгову конструкцію", - говорить Захарі Манчестер, доцент інституту робототехніки Університету Карнегі-Меллона, штат Пенсільванія.

Усередині спінінгової конструкції відцентрова сила змушує речі рухатися назовні. Якщо структури обертаються з правильною швидкістю, це може створити силу, що імітує силу тяжіння.

Проблема в тому, що люди дуже сприйнятливі до швидкості обертання. Однак експерименти показали, що ці ефекти практично зникають при швидкості обертання від одного до двох оборотів на хвилину. То наскільки великим повинен бути космічний корабель, щоб створити земне тяжіння, обертаючись з неквапливими 1-2 об/хв?

"Виявляється, потрібна конструкція діаметром приблизно кілометр",-каже Манчестер.

Видається на те, що Китай досліджує, як побудувати щось величезне на орбіті після запуску численних компонентів у космос.

Манчестер вивчає, чи можна було б побудувати цілісну структуру, яка б складалася в носовий конус однієї великої ракети - SpaceX Falcon, а в космосі він би значно розширився.

Найвідоміший приклад такого механічного метаматеріалу — сфера Гобермана. Іграшка цієї дитини в стані спокою нагадує маленьку гостру кульку, але може розширюватися у велику сферу в багато разів більшу за її початковий діаметр.

Сфера Гобермана. Фото: скріншот BBC

Нові ідеї змінюють сьогодення, найцікавіші проєкти, які дозволяють «зазирнути у майбутнє».

Кількість користувачів TikTok перевищила мільярд.

"Time" представив рейтинг «новаторів», «титанів» та «лідерів».