В Україні будується багато нових підприємств, та чи не вигідніше реанімувати старі?

На думку співвласника та СЕО Групи компаній HD-group Бориса Шестопалова, є закинуті заводи та виробництва, які працюють використовуючи мінімум своєї потужності. Які дешевше ревіталізувати ніж будувати з нуля. Про це Шестопалов розповів під час конференції Mind Invest Club у Львові.

За його словами в Україні за чотири роки, з 2015 по 2019 роки було збудовано близько 200 заводів. Але Фонд держмайна постійно виставляє на аукціон старі радянські підприємства.

Відновлення закинутих підприємств

На думку бізнесмена, на старих заводах можна не лише відновлювати підприємство, а також влаштовувати коворкінг-центри.

Прикладами ревіталізації є в Україні - "Промприлад.Реновація" – в Івано-Франківську, "ReZavod" – у Львові, "Fabrika.space" — у Харкові та "Арт Платформа 11" — у Полтаві.

Топменеджер впевнений, що у будь-якому місті можна знайти старе підприємство, яке перепрофілювали, щоб не втрачати темпи часу.

Зокрема Шестопалов навів приклад Запорізького заводу Гамма, який працював з 1960 року та виготовляв продукцію для авіа та атомної промисловості. Тепер його перекваліфіковують у нове підприємство.

Для розроблення нової концепції запросили архітектурне бюро Forma Architect, яке працювало і над Promprylad.Renovation.

"На території колишнього заводу ми створимо ландшафтний парк для масових заходів: фестивалі, концерти, ярмарки. Сама будівля піде під сучасний бізнес-кластер", - розповідає Шестопалов.

На території заводу, та у будівлях планують зробити екологічний кластер, де будуть бізнеси в екологічній сфері: перероблення сміття, екопродукція тощо.

Що планують відкрити:

  • курси з англійської, програмування тощо.
  • коворкінг для лікарів.
  • напрямок у сфері IT.

Інвестиції хочуть отримати від орендарів, які нині вже зайняли половину площі. Виникла ідея запропонувати їм платити нам оренду і при цьому самим отримувати пасивний дохід. Їхні сертифікати на володіння часткою будуть прив’язані до квадратних метрів.

Чому ревіталізація більш вигідна?

Це центр міста - радянські заводи будували близько до трудових ресурсів, електроенергії, під’їзних шляхів тощо.

Також є стіни, підключення електроенергії. Входити в проєкт через реконструкцію простіше.

Розвиток будь-якого проєкту на тій інфраструктурі, яка вже існує, – це економія часу й ресурсів.

Він також зазначив, що в майбутньому вартість будівництва ще більше зростатиме, і та що вже побудована - є ласим шматком для підприємців.

За прогнозом бізнесмена вже у найближчі три-п’ять років буде відчуватися брак виробничої нерухомості.

"Нам потрібно визнати наявність величезної радянської спадщини. На цій основі можна збудувати цілий кластер, екосистему чи навіть глобальний коворкінг ревіталізованих підприємств, об’єднаних за одним принципом", - зазначив підприємець.

Нагадаємо, що дослідження інвестиційної привабливості України показує зниження показників

Нагадаємо, що прем’єр-міністр України заявив про іноземний капітал, який отримають аграрії.

Нагадаємо, чи впровадять в Україні податок на виведений капітал як в сусідній Польщі.