Дослідження інвестиційної привабливості показує зниження показників у другій половині 2021 року

За результатами дослідження економістів з Європейської Бізнес Асоціації, інтегральний показник Індексу інвестиційної привабливості впав з 2,84 бала до 2,73 бала за 5-бальною шкалою.

У пресрелізі дослідження сказано, що настрої генеральних директорів погіршилися.

"58% CEO вважають інвестиційний клімат в країні несприятливим, 35% респондентів дали нейтральну оцінку, і тільки 7% дали позитивну оцінку", - підкреслюють у дослідженні.

Також зазначають, ще пів року тому інвестиційну привабливість позитивно оцінювало 13% респондентів.

Динаміка інвестклімату також знизилася на думку бізнес-лідерів Серед опитаних, 29% вказують на негативну динаміку. За пів року таких виросло майже вдвічі з 15%.

57% вважають, що суттєвих змін не відбулося, а 14% вважають, що бізнес-клімат покращився. Пів року тому позитивну оцінку щодо тенденції на покращення давало 32% опитаних.

Варто зазначити, що понад 32% респондентів прогнозують погіршення інвестиційного клімату в країні.

Причин для такої оцінки було названо кілька:

 • слабка судова система - 87%;
 • високий рівень корупції - 85%;
 • тіньова економіка - 76%;
 • низький темп вакцинації населення 50% директорів.

Інші гальмівні процеси включають напруженість на кордоні з Росією, енергокризу, недосконале держуправління, валютне регулювання, податкову систему та стримування реформ.

Позитивно оцінюють такі кроки як співпраця з МВФ, стабілізація валютного ринку, перехід на електронні ресурси, так звана диджіталізацйія, запуск ринку землі, та реформа містобудування.

Топ-менеджмент пропонує кілька дієвих кроків для поліпшення інвестиційного клімату:

 • реформування судової системи;
 • впровадження жорстких методів подолання корупції, контрабанди;
 • вивід економіки та зайнятості населення з тіні;
 • усунення геополітичних загроз,
 • впровадження прозорих правил для роботи бізнесу;
 • спрощення податкового законодавства;
 • пришвидшення вакцинації серед громадян.

Нагадаємо, що на Другому щорічному форумі UkraineInvest "MAKE in UA" голова Уряду Денис Шмигаль розповів про небувале зростання інвестицій у наступному році. Щоправда, були оприлюднені лише очікування – до 6,5 млрд доларів на наступний рік, та до 15 млрд доларів до 2025 року. Підставою для таких заяв очільнику Уряду стало прийняття закону про інвестнянь, який було прийнято ще влітку поточного року.

Проте економісти ще у липні зазначали, що документ №3760 "Про державну підтримку інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями", який дає пільги для так званих "інвестиційних нянь" не підвищать інвестиційної привабливості України. А можуть бути корисними лише в одиничних випадках.

На думку економічного експерта Бориса Кушнірука, проблема полягає значно глибше, а фактори інвестиційної привабливості - складніші.

"Для країн, які розвиваються є два визначальних фактори для інвестицій. Перше – це норма прибутку. Вона має бути значно вища. Тому, що, об’єктивно, такі країни менш стабільні, менш стабільна ситуація, тому з цим пов’язано більше ризиків. Друге – чи є в країні висхідний попит населення, тобто бізнес повинен бути впевнений, що є споживач продукції".

Нагадаємо, що Денис Шмигаль заявив про іноземний капітал, який отримають аграрії та промисловці наступного року.

Нагадаємо, що легальний гральний бізнес показав низькі надходження до держбюджету, фахівець переконує - зробили технічну помилку.

Нагадаємо, що уряд реорганізував Укроборонпром, перетворивши його на державне акціонерне товариство.