NASA готує до запуску на орбіту унікальний та надпотужний телескоп James Webb, який допоможе вченим дізнатися більше про зародження Всесвіту

24 грудня з космодрому Куру у Француській Гвіані має стартувати ракета Ariane 5, яка повинна вивести на навколосонячну орбіту найпотужніший в історії людства телескоп - James Webb Space Telescope (JWST), запуску якого астрономи чекали понад 10 років. "Космічний телескоп нового покоління" вартістю понад 10 мільярдів доларів має перевершити славетний телескоп "Хаббл" та стати найбільшою обсерваторією за межами Землі, повідомляє видання ScienceAlert.

Золоті дзеркала та "космічне оригамі"

Величезне основне дзеркало телескопу Вебба сягає в діаметрі 6,5 метра. Враховуючи, що така гігантська конструкція не поміститься у жодній ракеті, розробники вирішили "розбити" головне дзеркало на 18 менших, які мають шестикутну форму та виготовлені із берилію з золотим покриттям.

В ракеті Ariane 5 ця конструкція розміститься у вигляді складеного оригамі, яке вченим NASA з величезними складнощами доведеться розгортати вже в космосі. Втім, спочатку доведеться запустити сонячні батареї телескопа, його антенну та "тент" розміром з тенісний корт, який має захистити обсерваторію від сонячного випромінення. З огляду на всю цю підготовку, перші дані телескоп почне надавати лише через кілька місяців (можливо, навіть через пів року) після запуску.

James Webb Space Telescope. Фото: nasa.gov/images

Чому телескоп Вебба кращий за "Хаббл"?

Вчені розраховують, що чутливість телескопу Вебба перевершить чутливість телескопу "Хаббл" у 100 разів. Воно й не дивно, адже "Хаббл" знаходиться на земній орбіті, тоді як його наступник відправиться у набагато дальшу подорож - за 1,6 мільйона кілометрів, та "зупиниться" у так званій "другій точці Лагранжа" на навколосонячній орбіті.

На відміну від попередника, телескоп Вебба здатний досліджувати космос не у ближньому ультрафіолетовому та інфрачервоному спектрах, а в нижчому частотному діапазоні: від довгохвильового видимого світла до середнього інфрачервоного. Завдяки цьому обсерваторія зможе спостерігати об'єкти з великим червоним зміщенням, які є занадто далекими для "Хаббла".

Від зародження Всесвіту до екзопланет

Астрономи недаремно багато років чекали на запуск телескопу Вебба - завдяки його можливостям вони сподіваються розкрити багато таємниць, пов'язаних із тим, що відбувалося у Всесвіті 13 мільярдів років тому. Космічна обсерваторія зможе "зазирнути" у проміжок часу невдовзі після Великого вибуху та дати уявлення про те, як формувалися перші галактики і зірки.

Крім того, телескоп Вебба шукатиме нові екзопланети, вивчаючі які вчені спробують довідатись, чи є на них життя.

Спільна дитина людства

Телескоп Вебба, названий на честь на честь другого керівника NASA Джеймса Е. Вебба, безперечно можна назвати "спільною дитиною" людства, оскільки починаючи з 1996 року над ним встигли попрацювати понад 10 тисяч науковців з усіх куточків світу. Обсерваторія, яка є результатом величезного міжнародного співробітництва, має назавжди змінити наші уявлення про космос, тому вчені недарма сподіваються, що після того, як запуск телескопа протягом десятиліть відкладався через численні технічні перешкоди, 24 грудня 2021 року все, нарешті, піде за планом.

Нагадаємо, після 40-річної перерви в NASA планують відправити дві місії на Венеру до 2030 року.

Нагадаємо, Китай планує висадку місії на Марсі вже у 2033 році.

Нагадаємо, NASA профінансує розробку проєкту нової космічної станції, створенням якої займатимуться три приватні компанії із США.