В Європі планують перебудувати енергетичні ринки так, щоби довгострокові газові контракти стали непотрібними вже у 2049 році

Одним з питань, які лідери країн-членів ЄС обговорять під час саміту "Східного партнерства", що саме розпочався в Брюсселі, стане відмова від довгострокових газових контрактів. Наразі такий законопроєкт вже розробила Єврокомісія - її члени вважають, що низка запропонованих ними заходів допоможе зміцнити безпеку постачання газу.

"Щоб уникнути блокування Європи викопним природним газом і звільнити більше місця для чистих газів на європейському газовому ринку, Комісія пропонує не продовжувати довгострокові контракти на необмежений обсяг викопного природного газу після 2049 року", - йдеться у повідомленні на офіційному сайті Єврокомісії.

Втім, плани відмови від довгострокових контрактів на постачання газу і самі відносяться до довгострокових. При цьому час - понад 25 років - який залишається до вказаної дати - країни ЄС мають використати для переходу на відновлювані джерела енергетики та розвитку ринку "зеленого" водню. Зокрема, у Єврокомісії наголошують, що ЄС має посилити політику декарбонізації та вже до 2030 року на 55% скоротити викиди парникових газів.

До короткострокових планів ЄС щодо зміцнення безпеки постачання газу відносяться запропоновані Єврокомісією заходи, спрямовані на забезпечення високого рівня заповнення сховищ на початку опалювального сезону. Крім того, ініціатива передбачає спільні закупівлі стратегічних запасів газу операторами транспортних систем - ці резерви необхідні для швидкого реагування на виклики на кшталт енергетичної кризи 2021 року, коли через високі ціни на газ Європа залишилася практично із порожніми сховищами напередодні зимового періоду.

Примітно, що відмова від довгострокових контрактів на постачання газу може завдати болючого удару Росії, яка, забезпечуючи третину європейських потреб у блакитному паливі, наполягає на укладанні саме таких контрактів. Вирішуючи занепокоєння деяких держав-членів щодо того, що Кремль використовує газ як політичну зброю, пропозиція Єврокомісії також дозволить країнам ефективніше реагувати на кризи.

Варто зауважити, що у понеділок, 13 грудня спотова ціна піднялася до 1350 доларів за тисячу кубометрів, що є найвищою від початку жовтня ціною, коли тисяча кубометрів коштувала 2000 доларів. При цьому варто зауважити, що запаси газу у підземних сховищах ЄС наразі сягають позначки 62,83% від їх максимальної місткості - тобто, на 17% нижче за середнє значення за останні п'ять років.

Нагадаємо, в МЗС Німеччини вимагають привести "Північний потік-2" у відповідність до європейського законодавства та застерігають Росію від подальшої агресії щодо України.

Нагадаємо, в Європарламенті закликають Німеччину згорнути газопровід "Північний потік-2" в разі російської агресії проти України.

Нагадаємо, критично низькі запаси вугілля на українських ТЕЦ та ТЕС змусять Кабмін повністю перевести їх на роботу з використанням газу.