В Кабміні хочуть прискорити процедуру відчуження земельних ділянок, на яких планується будівництво автодоріг

Примусове відчуження земельних ділянок в тому випадку, якщо з власниками не вдалося досягти домовленості щодо їх купівлі - досить тривала та пов'язана із судовою тяганиною процедура, яку в Кабінеті міністрів вважають за необхідне законодавчо врегулювати та прискорити. Зокрема, на сайті Верховної Ради з'явився законопроєкт №6422, яким пропонується дозволити примусове платне вилучення земельних ділянок у їхніх власників для будівництва автомобільних доріг та об'єктів дорожньої інфраструктури.

Законопроєкт - ініціатива уряду

Примітно, що ініціатором законопроєкту виступив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. У пояснювальній записці до документа наголошується, що його ухвалення спростить розгляд позовних проваджень та скоротить терміни розгляду адміністративних позовів про примусове відчуження земельних ділянок та об'єктів нерухомості для суспільних потреб.

Навіщо потрібно щось міняти

В якості одного з найбільш яскравих прикладів того, чому чинне законодавство необхідно скоригувати, автори законопроєкту наводять випадок із будівництвом великої кільцевої автодороги навколо Києва, яке тривалий час відкладається саме через наявність у зоні, яка підлягає забудові, земельних ділянок, які наразі належать приватним власникам.

Примітна також і ситуація із дорожнім будівництвом у Харківській області, коли справа про примусове відчуження земельної ділянки розглядалася понад рік, через що простоювали роботи.

"Харківський апеляційний адмінсуд понад рік розглядав справу … про примусове відчуження однієї із земельних ділянок для будівництва обходу с. Покровська Багачка Полтавської області. Півтора року Харківський апеляційний адмінсуд розглядав також справу про примусове відчуження суспільної необхідності земельної ділянки площею 3,7100 га", - наголошується у пояснювальній записці до законопроєкту.

Що саме пропонують змінити?

Законопроєкт №6422 пропонує наступні зміни до чинного законодавства:

  • скорочення строку прийняття та оформлення рішень про викуп земельної ділянки з 3-х до 2-х місяців;
  • скорочення ухвалення рішення про початок процедури відчуження у разі недосягнення згоди про її купівлю з власником з 6-и місяців до одного;
  • звернення із позовом про відчуження до адміністративного суду від органів місцевого самоврядування чи виконавчої влади буде направлятися протягом одного місяця від ухвалення такого рішення;
  • зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, за якими подібні справи у адміністративних судах будуть розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження.

Варто зауважити, що відчуження земельних ділянок на користь дорожнього будівництва вважається винятком, до якого вдаються виключно "з мотивів суспільної необхідності і виключно для будівництва автомобільних доріг загального користування державного значення".

Нагадаємо, у 2022-2023 роках в Україні збираються реконструювати 15 тисяч кілометрів доріг та відновити 810 мостів.

Нагадаємо, у 2022 році в Україні планують розпочати будівництво першого автобану.

Нагадаємо, в Україні пропонують спростити алгоритм купівлі землі з метою садівництва та особистого господарювання.