Критично низькі запаси вугілля на українських ТЕЦ та ТЕС змусять Кабмін повністю перевести їх на роботу з використанням газу

Міністерство енергетики, Нацкомісія з тарифів, "Укренерго" та НАК "Нафтогаз" мають підготувати українські теплоелектростанції та теплоелектроцентралі до 100% переходу на роботу з використанням газу, оскільки наявні в Україні запаси вугілля, попри зусилля уряду, досі лишаються критично низькими, а імпорт електроенергії з Білорусі, до якого в Кабміні вдалися у листопаді, не виправдав очікувань. Проєкт відповідної постанови наразі вже розробили в уряді, повідомляє видання Економічна правда.

"Вжити заходів щодо забезпечення безпеки постачання електроенергії та беззбиткової діяльності ТЕС та ТЕЦ у разі використання ними у вигляді палива 100% газу", - наголошується в документі.

Примітно, що схожий сценарій в Міністерстві енергетики розробили ще на початку листопада. Щоправда, тоді йшлося лише про увімкнення газових енергоблоків ТЕЦ та ТЕС для того, щоб компенсувати баланс енергосистеми у період пікових навантажень для того, щоб уникнути віялових відключень, загрозу яких спровокував дефіцит вугілля в Україні.

Наразі невідомо, за якою ціною НАК "Нафтогаз" можуть зобов'язати постачати паливо на ТЕС та ТЕЦ, втім, з огляду на попередній сценарій Міненерго мова може йти спеціальні умови, за яких будуть підготовані та укладені довгострокові контракти. При цьому "Укренерго", скоріше за все, зобов'яжуть розробити порядок придбання такої послуги та передбачити у тарифі на диспетчеризацію "Укренерго" на 2021-2022 роки необхідний обсяг коштів для її оплати.

Що ж до ситуації із запасами вугілля, то, за даними Міненерго, його обсяги на ТЕС приватної компанії ДТЕК з початку грудня зросли на 35% - з 240 до 324 тисяч тонн. У державної "Центренерго" ситуація гірша: з початку грудня запаси вугілля скоротилися на 15% - зі 120 до 104 тисяч тонн.

Загалом, станом на 14 грудня на складах українських ТЕС знаходиться 459 тисяч тонн вугілля, тобто, удвічі менше за гарантовані запаси. При цьому на жодній ТЕС в Україні не виконуються мінімальні вимоги до запасів вугілля.

Нагадаємо, в "Нафтогазі" заявили, що запасів газу та вугілля в Україні має вистачити до кінця опалювального сезону.

Нагадаємо, до 2040 року Україні потрібно побудувати 14 нових атомних енергоблоків для того, щоб не втратити 80% енергетичних потужностей.

Нагадаємо, в Міненерго пропонують тимчасово відстороняти керівництво енергокомпаній в разі вчинення ними порушень.