Головними загрозами для глобальної економіки у 2022 році можуть стати нові штами COVID-19, економічні проблеми Китаю та геополітична нестабільність на планеті

Хитка економічна рівновага у світі, яка щойно почала потроху відновлюватися після початку пандемії COVID-19, може бути порушена в тому випадку, якщо у 2022 році здійсниться один із 10 можливих поганих сценаріїв, про які повідомляє видання Bloomberg.

Сценарій перший: нові штами коронавірусу

Переляк, викликаний появою штаму короновірусу "омікрон", трохи пригас після обережних заяв епідеміологів щодо його відносної безпечності. Робити остаточні висновки ще зарано, однак є надія, що саме "омікрон" нарешті прирівняє COVID-19 до звичайного сезонного грипу. Втім, за даною мутацією, цілком вірогідно, слідуватимуть нові, набагато агресивніші, через які пандемія з новою силою охопить планету і глобальна економіка просяде одразу на 10% у найбільш чуттєвих галузях.

Сценарій другий: стагфляція у США

Інфляція у США у 2021 році перевищила всі прогнози, сягнувши 7% замість обіцяних 2%. В наступному році вона, прогнозовано, сягне 3%, але якщо економісти знову "сядуть в калюжу", головну економіку світу, ймовірно, вразить стагфляція - негативне економічне явище, за якого стагнація у виробництві поєднується з інфляцією.

Сценарій третій: рецесія у США

Жорстка політика центральної банківської системи США може загнати країну у рецесію: це станеться в тому випадку, якщо протягом 2022 року Федеральна резервна система тричі підвищить ставку та заявить готовність дійти до 2,5%.

Сценарій четвертий: відтік валюти з країн, що розвиваються

Політика підвищення ставок, якої припускається Федеральна резервна система, може призвести до перетоку грошей із нацвалют країн, що розвиваються, у доларові активи. Наразі найбільш вразливими до такого сценарію є Аргентина, Туреччина і Бразилія.

Сценарій п'ятий: банкрутство китайських гігантів

Криза в секторі нерухомості Китаю, зумовлена проблемами гігантських компаній-забудовників, може сповільнити економіку країни 3% проти 5,7% базового прогнозу, що автоматично зачепить решту учасників світового економічного процесу.

Сценарій шостий: внутрішньоєвропейська криза

У 2022 році президентські вибори мають відбутися в країнах, які є ключовими членами ЄС - зокрема, у Франції та Італії. Шанси на те, що перемога на цих виборах дістанеться так званим "євроскептикам", досить високі, тому не забаряться й наслідки: вартість запозичень для таких країн підвищиться. Зважаючи на спред суверенного держборгу в 300 базисних пунктів, це означає рецесію, за якої єврозона втратить, як мінімум, 4% ВВП.

Сценарій сьомий: торгові війни між Великобританією та ЄС

Після виходу Великобританії зі складу Євросоюзу проблеми на митних кордонах між цією країною та її колишніми "побратимами" не вщухають. Варто лише сподіватися, що до повноцінної торгової війни все ж таки не дійде: наразі вистачає й наявних проблем, які суттєво впливають на споживчі ціни - в противному разі вони зростуть ще більше.

Сценарій восьмий: уряди багатьох країн "затягнуть паски"

Уряди витратили значні кошти на підтримку працівників і бізнесу в умовах пандемії. Зараз багато хто хоче затягнути паски. За оцінками UBS, скорочення державних витрат у 2022 році складе близько 2,5% світового ВВП, що приблизно в п’ять разів більше, ніж заходи жорсткої економії, які сповільнили відновлення після кризи 2008 року.

Сценарій дев'ятий:загроза голоду у Північній Африці

Макрорегіон Північна Африка у 2022 році може охопити чергова продовольча криза, викликана підвищенням цін на харчові продукти. В цьому випадку і без того не надто благополучний макрорегіон ризикує стати черговим вогнищем нестабільності на планеті.

Сценарій десятий і найгірший: нова Світова війна

Геополітична нестабільність на планеті посилюється котрий рік поспіль та, зрештою, може призвести до військового конфлікту між наддержавами, який, зрозуміло, зачепить всі інші країни. На щастя, шанси на те, що такий конфлікт розпочнеться саме у 2022 році, невисокі. Втім, наразі світовій економіці цілком вистачає і регіональної напруги у багатьох впливових регіонах.

Нагадаємо, за прогнозом JP Morgan, світова економіка повністю відновиться від наслідків пандемії COVID-19 вже у 2022 році.

Нагадаємо, у МВФ прогнозують, що штам коронавірусу "омікрон" може завадити світовій економіці відновитися після глобального карантину.

Нагадаємо, китайська компанія-забудовник Evergrande, яка балансувала на межі банкрутства з вересня 2021 року, вперше оголосила про дефолт.