Угорщина поставила підніжку Україні, домовившись з Росією про поставки газу обхідними шляхами

27 вересня 2021 року у столиці Угорщини, було підписано довгостроковий контракт на постачання блакитного палива в обхід нашої країни. Новий контракт розрахована на 15 років. міністерство закордонних справ різко розкритикували дії влади сусідніх країн, на сайті відомства оприлюднили відповідну заяву.

Реакція МЗС зрозуміла, адже подібні дії угорського уряду несуть економічну загрозу нашій країні, та в регіоні в цілому. Угорсько-російський контракт назвали економічно необґрунтованим рішенням, яке має політичне підґрунтя, догоджаючи Кремлю.

"Здивовані, розчаровані рішенням Угорщини підписати 27 вересня 2021 року у Будапешті новий довгострокові контракти з російським концерном "Газпромом" на постачання газу в обхід України", - пишуть у заяві.

Такий контракт зашкодить національним інтересам та завдасть економічного удару Україні, а також не найкращим чином вплине на стосунки між Україною та Угорщиною. Представникам Угорщини нагадали про Договір про основи добросусідства та співробітництва між Україною та Угорською Республікою, підписаний ще у 1991 році.

Зазначено, що Угорщині вигідніше отримувати газ транзитом через ГЕС України Це є найкоротший шлях постачати газ до країн Європи.

Наприкінці вересня, 29 та 30 числа, у Будапешті мало відбутися засідання спільної міжурядової українського-угорської комісії з питань економічного співробітництва. Після угорського російської газової угоди українська сторона ініціювала перенесення засідання на "більш пізній термін".

Зазначають, що такий факт став неочікуваним кроком який вимагає аналізу ризиків загроз та узгоджених дій країн регіону для мінімізації негативних наслідків.

"Українська сторона ретельно готувалася до нього, небезпідставно розраховуючи, що цей захід стане черговим позитивним кроком у двосторонніх взаєминах", - окремо підкреслили у документі.

Угода Угорщини та Росії стала ще одним ударом після того, як у вересні Росія оголосила про завершення будівництва російсько-німецького газогону "Північний потік-2". Постачання газу до Європи в обхід України може спричинити новий наступ агресії вглиб України, - побоюються у МЗС.

Голова компанії "Оператор ГТС України" заявив, що Угорщина може повністю припинити отримувати газ через Україну:

"Попри те, що є контракт до 2024 року, ми очікуємо значне подальше скорочення або повну зупинку Газпромом транзиту до Угорщини через Україну", - написав Сергій Макогон.

Щодо стосунків України з Угорщиною, то в останні місяці 2020 року вони загострилися чи не найбільше за останні роки.

Хоча на початку 2020-го, здавалося, ситуація потроху нормалізувалася. Оскільки Україна пішла на поступки Угорщині та змінила закон про освіту, який був однією із головних причин конфлікту через вимогу навчання у школах виключно державною мовою.

Після введення в експлуатацію газогону "Північний потік-2" Російська Федерація може зірвати транзит газу взимку.

У Міненерго розповіли, що буде на випадок відсутності транзиту газу.

Влада в Україні має здійснити низку реальних кроків для того, щоб ціни на енергоносії дійсно стали меншими.