Очільник держкомпанії Нафтогаз Юрій Вітренко наголосив, що газу вистачить на всю зиму

Юрій Вітренко, виступаючи на ток-шоу "Свобода Слова", розповів, чи вистачить газу на опалювальний період. Наразі, за офіційними даними в українських газосховищах знаходиться 15 мільярдів кубометрів. За даними офіційних джерел цього вистачить на зимівлю.

Чи вистачить Україні газу у сховищах

Занепокоює інформація, що від 4 жовтня запаси газу не поповнюються, тобто країна тільки споживає. Відповідаючи на це питання Вітренко наголосив, що зараз у сховищах нормальні обсяги газу. Це означає, приблизно такі самі, які "були коли прем'єр-міністром був Володимир Гройсман".

"З точки зору очікування за нормальних обставин не має бути проблем, як тоді ми проходили безперебійно зиму, так і зараз не маємо пройти спокійно зиму, і всім споживачам в Україні вистачить газу", - наголосив Вітренко.

Також очільник Нафтогазу заявив, що обсяг нарахування до сплати за жовтень минулого року включає обсяги, які реально були спожиті. Це не тільки питання ціни, але й питання обсягів.

"Ми бачимо, що цього жовтня споживання газу населенням зросло, тобто ми віддали газу більше ніж у жовтні минулого року".

Цьому, за словами Вітренка передувало кілька факторів. Це й те, що опалювальний сезон розпочався раніше, і те, що споживання зросло.

Але якщо брати до уваги централізоване й індивідуальне опалення, то там зросла і ціна. Якщо минулого року ціна була в межах 5 тисяч за тисячу кубів, то тепер це 8 тисяч гривень. Проте ціна аж ніяк не ринкова, адже ціни на європейських ринках досягли 1400 доларів за тисячу кубів, це фактично в 10 разів більше ніж було минулого літа.

Внаслідок дій уряду та Нафтогазу, каже Вітренко, вдалося захистити людей, щоб українці не сплачували більше, щоб тарифи за тепло цього року якщо й зросли, то не на багато.

Володимир Гройсман запитав, чому газ не закачували у сховища, коли він був дешевшим. На це очільник Нафтогазу відповів, що якраз у жовтні минулого року були рекордні за часів незалежності обсяги газу у сховищах приблизно понад 28 млрд кубів газу.

"Робочий обсяг українських сховищ 29-30 мільярдів тонн, тобто тоді фактично закачали під зав'язку", - зазначив Вітренко.

Також він наголосив, що політику на газовому ринку диктує Путін. Ніхто не знає, як він буде діяти. Нещодавно, після заяви глави МЗС ФРН Анналени Бербок про невідповідність Північного потоку-2 європейському законодавству, ціни знову почали зростати.

Путін не хоче діяти на ринку газу за європейськими правилами, а нова коаліція в Німеччині не готова йому дозволити діяти в обхід цих правил.

Також Вітренко повідомив, що Нафтогаз активно імпортувала газ з червня по жовтень 77% від усього обсягу імпортованого в Україну газу.

Він також зазначив, що всі інші учасники ринку, які мають значно більші фінансові ресурси ніж Нафтогаз, імпортували в три рази менше ніж нацкомпанія.

"На закупівлю газу на зиму Нафтогаз витратив загалом 86 млрд грн. З них 42 млрд – на закупівлю імпортного газу. Якби закупівля газу не відбулася влітку, зараз відповідний обсяг коштував би вдвічі більше", - зазначив голова Нафтогазу.

Дефіцит вугілля стабілізувався

Щодо вугілля, то за даними Міненерго, запаси на ТЕС компанії ДТЕК з початку грудня зросли на 35% - з 240 до 324 тис. тонн. На державних станціях запаси за цей період скоротилися на 15% - зі 120 до 104 тис. тонн.

З кінця листопада в Україну прибуло три судна з імпортним вугіллям з США: 60,5 тис. тонн, 75 тис. тонн і 66 тис.тонн. ДТЕК очікує прибуття в українські порти в грудні 2021 - початку січня 2022 року ще 3 судна з американським вугіллям.

Думка експертів

Експерти вважають, що енергетична криза, це один з методів путінської гібридної війни.

"Створити картинку глибокої енергетичної кризи, замерзаючих українських міст і необхідності спасіння "братського народу". Такою може бути ідеологічна мета ворога. І це буде підготовка інфопростору та промивання мізків. Після цього перетин українського кордону буде подано пропагандою не як військове вторгнення, а як гуманітарно-рятувальна операція", - вважає Олексій Хабатюк, заступник начальника департаменту енергоефективності Нафтогазу.

Нагадаємо, що у Європарламенті закликають Німеччину згорнути газопровід "Північний потік-2".

Нагадаємо, що Нафтогаз змінив ціну на газ для споживачів ПОН.

Нагадаємо, ми писали, що означають для України переговори Байдена та Путіна.