Головний фінансист країни Сергій Марченко розповів, яким чином Україна буде розраховуватися з боргами

У стратегії, яку оприлюднив уряд під час засідання 9 грудня – збільшення середньозваженого строку для погашення державного боргу до кінця 2024 року. Мінфін планує збільшити частку довгострокового пільгового фінансування від МФО та іноземних держав для реалізації інвестпроєктів у загальному обсязі з 6,3% у 2021 році до 7% у 2024 році.

"Прямий державний борг України за підсумками 2021 року буде знижено до 56,9% ВВП, а до 2024 року - до 47%, а також збільшення боргу, номінованого в національній валюті, до 51%", - повідомив міністр фінансів Сергій Марченко, говорячи про стратегію управління.

Документ, згідно з яким буде керуватися державний борг, було розроблено з огляду на показники, визначені законом "Про державний бюджет на 2021 рік" і бюджетну декларацію на 2022 – 2024 роки.

Марченко зазначає, що основними ризиками у реалізації нового підходу до управління державним боргом є валютний ризик та ризик рефінансування.

"Щоб мінімізувати ризик рефінансування, відомство націлено на розвиток фінансового ринку та впровадження інструменти валютного хеджування", - зазначив голова Мінфіну.

Для того, щоб забезпечити втілення стратегії слід дотримуватися певних кроків.

Вони стосуються:

  • розвитку українського ринку державних цінних паперів;
  • випуску ОВДП у різних валютах для міжнародних ринків;
  • використання ESG-інструментів;
  • залучення іноземних інвесторів;
  • розширення співпраці з МФО та урядами для залучення пільгового фінансування;
  • роботу Кабміну для підвищення кредитного рейтингу України.

Нагадаємо, на обслуговування державного боргу України у першому півріччі 2021 року була направлена кожна восьма гривня з надходжень до державної скарбниці.

За даними очільника Рахункової палати Валерія Пацкана, державний бюджет протягом першого півріччя виконувався в умовах відновлення економічного зростання.

"Показник менший, ніж уряд прогнозував на цей рік. З позитиву - план доходів загального фонду держбюджету на перше півріччя з урахуванням внесених змін перевиконано на 23,7 млрд грн або майже на 5%".

Виплати за держборгом

Як повідомляє Міністерства фінансів, за жовтень поточного року державний борг України додав 610 мільйонів доларів, збільшившись до 92,63 мільярда доларів.

У листопаді Україна повинна виплатити 48,41 мільярда гривень. Ця сума складається з 41,14 мільярда гривень за внутрішніми боргами та 7,27 мільярда гривень за зовнішніми.

У грудні виплати складуть 37,06 мільярдів гривень - 34,27 мільярда та 2,79 мільярда гривень за внутрішнім та зовнішнім боргами, відповідно.

За весь 2021 рік на виплати держборгу піде 593,89 мільярда гривень.

Нагадаємо, що у 2022 році тарифи на комунальні платежі будуть зростати, який прогноз влади.

Нагадаємо, що Україна з МВФ будуть розглядати нову програму фінансування з 2022 року.

Нагадаємо, що Зеленський 1 грудня у Верховній Раді розповів про створення економічного паспорта для дітей з 2019 року народження.