В МЗС Німеччини вимагають привести "Північний потік-2" у відповідність до європейського законодавства та застерігають Росію від подальшої агресії щодо України

Новопризначена голова Міністерства закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що уряд країни заблокує газопровід "Північний потік-2" в тому випадку, якщо Росія надалі "підвищуватиме градус" у стосунках з Україною та піде на нові агресивні дії щодо неї. При цьому міністерка зауважила, що на цю мить одіозний газопровід не може бути сертифікований та пущений в дію через те, що він не відповідає чинним нормам європейського законодавства.

"У разі подальшої ескалації цей газопровід не зможе розпочати роботу", - заявила Бербок в ефірі каналу ZDF.

При цьому Бербок зауважила, що визнання суверенітету України буде основою для всіх дій та переговорів нового уряду Німеччини з Росією. Крім того, за підсумками зустрічі міністрів країн Великої Сімки, яка відбулася у Ліверпулі 10 грудня, очільниця МЗС Німеччини заявила, що члени G7 виступають за відновлення переговорного процесу у "нормандському форматі".

"Зараз ми перебуваємо на тій стадії, коли ми хочемо зробити все, щоб переговори могли відбутися знову, тому що переговори - найкращий та найнадійніший спосіб уникнути подальшої ескалації", - зазначила Бербок.

Примітно, що наразі процедура сертифікації готового до введення в експлуатацію газопроводу призупинена Німеччиною, уряд якої вимагає створення дочірньої компанії Nord Stream 2 AG для експлуатації національної ділянки магістралі та передачі їй основних активів та кадрових ресурсів. Втім, за даними ЗМІ, на виконання цих формальностей піде від чотирьох до шести тижнів, тож незабаром процедура може поновитися.

Примітно, що європейський газовий ринок миттєво відреагував на заяву міністерки Бербок - у понеділок, 13 грудня спотова ціна піднялася до 1350 доларів за тисячу кубометрів, що є найвищою від початку жовтня ціною, коли тисяча кубометрів коштувала 2000 доларів. При цьому варто зауважити, що запаси газу у підземних сховищах ЄС наразі сягають позначки 62,83% від їх максимальної місткості - тобто, на 17% нижче за середнє значення за останні п'ять років.

Нагадаємо, в Європарламенті закликають Німеччину згорнути газопровід "Північний потік-2" в разі російської агресії проти України.

Нагадаємо, після 2024 Року Росія, скоріше за все, припинить транзит газу через українську ГТС.

Нагадаємо, експерт поясним, чому для України однаково невигідні як запуск, так і незапуск "Північного потоку-2".