Аналітики з Мінекономіки прогнозують збільшення цін на газ та опалення – 13% та 6%, відповідно

Український уряд прогнозує підвищення цін на комунальні послуги. Зокрема, в Мінекономіки пояснюють раніше оприлюднений консенсус-прогноз №54, в якому були вказані дані щодо ймовірного росту тарифів на комунальні послуги.

У коментарі пояснюють, що раніше оприлюднені дані - це лише усереднене експертне припущення, і насправді чіткого прогнозу, що підвищення цін відбудеться, у Мінекономіки не давали:

"Це усереднені значення припущень низки експертних та фінансових установ, що насправді можуть не справдитись".

Мінекономіки наголошує, що прогнози фахівців не враховують урядові кроки та цілі Кабміну.

Зазначається, що за прогнозами тих самих експертів ціни на гарячу воду мали зрости на 33%, але фактичне зростання склало лише 1,5%. Це сталося завдяки тому, що уряд підписав Меморандум з головами місцевих органів влади, та забезпечив для населення ціну на газ вп’ятеро меншу, ніж на ринку.

Консенсус-аналіз є усередненим баченням реакції внутрішніх цін на надзвичайно високі пікові ціни на газ на зовнішніх ринках.

У ньому зазначається, що ціни на опалення зростуть на 6%, вода зросте в ціні на 11%, газ підвищиться в ціні на 13%. Експерти дозволяють відхилення у ±3%.

У повідомленні Мінекономіки підкреслюється, що в уряді вживатимуть заходів для стримання тарифів або ж мінімізації їх зростання.

"Завдання уряду – стримати зростання цін на житлово-комунальні послуги для населення. Розроблюють заходи для зупинення зростання тарифів у мінімальній динаміці".

Нагадаємо, згідно з підписаним Меморандумом про співпрацю з МВФ, Україна взяла на себе зобов'язання підвищити тарифи на послуги ЖКГ протягом двох років.

Цікаву статистику надає Державна служба статистики України, де вказано, що за жовтень борги за комуналку зросли на 4 млрд грн.

Варто зазначити, що опалювальний сезон у жовтні розпочався лише з половини місяця. У жовтні 2021 року послуги ЖКГ в 1,5 раза коштували більше, ніж рік тому.

Втім, не слід забувати, що ціни на природний газ у світі щомісяця долали історичні максимуми.

Світовий банк оприлюднив ціни на газ за кілька місяців. Так за даними регулятора, середньомісячна ціна на природний газ на Єврохабах у жовтні становила 878,7 долара за тисячу кубометрів, у листопаді – 781,7 долара, а пік ціни припав на 5 жовтня, коли ціна становила близько 1252 доларів.

Нагадаємо, заради траншу від МВФ український уряд пішов на збільшення комуналки.

Нагадаємо, деякі українці будуть платити менше за опалення, кому влада дала пільги.

Нагадаємо, що наступного року Україна буде обговорювати нову програму допомоги від МВФ.