У 2022 році МВФ та Україна домовлятимуться про нову програму співпраці
Поточна програма співпраці між Україною та Міжнародним валютним фондом після свого завершення у 2022 році продовжена не буде - замість неї сторони розпочнуть перемовини щодо нової програми. Про це голова Нацбанку Кирило Шевченко заявив в ефірі Bloomberg TV
"Ми не обговорюємо продовження поточної програми з МВФ. Ми переключимося на обговорення майбутньої програми", - зазначив Шевченко.
Варто зауважити, що чинна програма співпраці stand-by була погоджена МВФ у червні 2020 року - в її рамках Україна мала отримати близько 5 мільярдів доларів чотирма траншами. Втім, після отримання першого траншу в розмірі 2,1 мільярда програма "забуксувала", оскільки у МВФ заявили про численні порушення та недотримання передбачених програмою вимог з боку України.
Разом з тим, програму було розблоковано восени 2021 року, після чого Україна змогла отримати транш у розмірі близько 700 мільйонів доларів. Примітно, що заради цієї суми та продовження кредитної програми stand-by до червня 2022 року уряд змушений був піти на низку непопулярних кроків - зокрема, йдеться про тарифи на газ та опалення, які, попри попередні заяви, уряд зобов'язався підвищити і постачати населенню за ціною, вищою за собівартість.
Ще однією умовою надання траншу стала обіцянка уряду розробити інструменти для теплокомуненерго, з допомогою яких відбувалося б стягнення комунальних платежів із домогосподарств, в тому числі - коштом збільшення штрафів для боржників.
Крім всього, в уряді погодились "притримати" рівень підвищення мінімальної зарплати протягом 2022 року, яка офіційно збільшиться лише на 3%.
Також Меморандум між Україною та МВФ передбачає виконання урядом низки вимог, які Кабмін зобов'язався виконати протягом наступного року. Зокрема, це:
- приватизація державних ПриватБанку та Ощадбанку;
- погашення боргів та виконання зобов'язань перед інвесторами, які "вклалися" у зелену енергетику;
При цьому 700-мільйонний транш від МВФ в уряді планують витратити на утримання фінансової стабільності та боротьбу з наслідками COVID-19.
Варто зауважити, що відповідно до нового розкладу, затвердженого МВФ, наступні транші кредиту Україна зможе отримати в березні та червні 2022 року. Для цього уряд зобов'язався виконати низку наступних вимог:
- провести аудит Фонду боротьби з COVID-19;
- схвалити дорожню карту повної або часткової приватизації Приватбанку та Ощадбанку;
- розробити та опублікувати план повернення активів, виведених із збанкрутілих банків;
- покращити процедуру відбору голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури;
- провести корпоратизацію державного "Енергоатома";
- відмовитись від запровадження податку на виведений капітал;
Нагадаємо, для отримання чергового траншу від МВФ парламент вніс низку змін до закону про Нацбанк.