"Українське питання" стало головною темою розмови між президентами США та РФ

Президент США Джо Байден та російський президент Володимир Путін обговорили ескалацію в Україні.Розмова між лідерами відбувалась конфіденційно, оскільки журналістів на онлайн-саміт не запросили. Таким чином, робити висновки щодо того, чи вдалося домовитись бодай про щось президентам США та Росії доводиться із пресрелізів, опублікованих на сайтах Білого дому та Кремля - а ці документи, точніше, розставлені в них акценти, цілком очікувано відрізняються між собою.

У Вашингтоні налаштовані рішучо

Зокрема, у Вашингтоні наголошують - Путіна рішуче попередили про наслідки подальшої ескалації агресії проти України, про підтримку територіальної цілості якої в США заявляють при кожній нагоді.

"Президент Байден висловив глибоке занепокоєння Сполучених Штатів і наших європейських союзників стосовно ескалації збройних сил Росії довкола України та дав чітко зрозуміти, що США та наші союзники відреагують потужними економічними та іншими заходами в разі військової ескалації", - йдеться у пресрелізі білого дому.

"Потужні економічні заходи", зрозуміло - це нові, набагато жорсткіші за попередні, санкції, до яких у Вашингтоні обіцяють вдатися за крайніх обставин. За словами заступниці держсекретаря США Вікторії Нуланд, мова йде про від’єднання РФ від міжнародної платіжної системи SWIFT та заходи, які будуть вжиті проти держборгу, енергетичного та банківського секторів Росії.

В Кремлі жаліються і нарікають на Україну

В Кремлі, своєю чергою, називають розмову президентів "відвертою і діловою" та вкотре нарікають на "деструктивну позицію Києва" і невиконання Мінських угод. Втім, основний меседж все ж таки стосувався давнього "головного болю" Володимира Путіна - потенційної можливості вступу України до НАТО, чому у Кремлі намагаються усіма силами запобігти.

"Не варто перекладати відповідальність на плечі Росії, адже це саме НАТО вдається до небезпечних спроб освоєння української території та нарощує військовий потенціал біля наших кордонів. Тож Росія серйозно зацікавлена в отриманні надійних, юридично зафіксованих гарантій, які виключатимуть розширення НАТО у Східному напрямку", — підкреслили у Кремлі.

Власне, є всі підстави стверджувати, що Путін за будь-яку ціну намагався і намагатиметься отримати від США гарантії того, що Україна не стане членом НАТО. У Вашингтоні, своєю чергою, на поступки у цьому питанні йти не збираються і наполягають на тому, що Росія, м'яко кажучи, не має права впливати на вибір українців.

На Банковій тиша та умиротворення

Тим часом в Офісі президента України розмову Байдена і Путіна не коментують - там заявляють, що чекають на дзвінок президента США Володимиру Зеленському. Він має відбутися аж у четвер, 9 грудня - тобто, майже через дві доби після перемовин із Путіним.

"Реакція Офісу президента буде після розмови Зеленського з президентом США Байденом. Публічні комюніке не віддзеркалюють двох годин розмови, тому давайте все йтиме своєю чергою - і вже коли отримаємо інформацію з перших вуст, а не з комюніке чи через ЗМІ, тоді і будемо реагувати", - заявив прессекретар голови держави Сергій Нікіфоров.

А де результати?

Зрештою, світовій спільноті повідомили про те, що президенти США та Росії "домовилися продовжувати взаємодію". В перекладі з дипломатичної мови, це означає, що обидва лідери задекларували свої наміри, перевірили одне одного "на міцність" та лишились, як то кажуть, при своєму. Приблизно такого висновку за результатами переговорів дійшли експерти Financial Times, які зауважують, що розмова з американським президентом навряд чи послужить для Путіна поштовхом чи запобіжником нового витка війни.

"У Кремлі повідомили, що Байден і Путін домовилися про нові консультації щодо “чутливих питань”, які, найімовірніше, стосуються нової моделі архітектури безпеки в Європі, чого Путін прагнув щонайменше останні 15 років", — наголошує видання.

Нагадаємо, необхідність в переговорах між президентами США та РФ виникла після того, як розвідки західних країн попередили про напад на Україну, до якого з високою ймовірністю готуються в Росії.

Нагадаємо, в Європарламенті закликають Німеччину згорнути газопровід "Північний потік-2" в разі російської агресії проти України.

Нагадаємо, в США обговорюють питання надання Україні допомоги у вигляді зброї та військової техніки.