Українці змушені брати "швидкі кредити" та сплачують шалені відсотки

В Україні збільшилася кількість людей, які користуються послугами мікрокредитування. Якщо порівнювати з минулим, 2020 роком, то вже за три квартали поточного року українці взяли позик на 261 млн грн більше. Сума сягнула 49 млрд грн, за даними Опендатабот.

Збільшилася не лише сума позик, але й кількість людей, які скористалися "швидкими грошима". При чому, за даними ресурсу, зростання відбувається щорічно.

Якщо два роки тому кількість взятих населенням кредитів не перевищувала 982,5 тисячі, торік позики отримав уже 1 млн клієнтів, а у 2021 році швидкими позиками скористалися 1,2 млн громадян.

За рік кількість людей, які скористалися мікрокредитами збільшилась на 20%.

Зростають і відсотки, які доводиться сплачувати громадянам. Часом невеликі кредити вимагають погашення під 28 671% річних. А от Укрпозика, наприклад, надає швидкі гроші під 266 190% річних, про що свідчать дані НБУ за жовтень.

Статистика показує, що найчастіше - приблизно у 85 випадках зі 100 - українці оформлюють такі кредити через інтернет.

Ризики та небезпека

Збільшуються не лише суми та кількість позик, але й відповідно, заборгованість українців. Її зростання з початку року склало 6,5%. За даними Опендатабот, станом на 1 жовтня 2021 року українці завинили мікрофінансовим організаціям 15,6 млрд грн за простроченими кредитами.

Воно й не дивно, адже відсоткова ставка настільки велика, що легко може увігнати у боргову яму необачного отримувача кредиту. Тому експерти в галузі попереджають, що перед тим, як брати кредит, слід неодмінно з’ясувати для себе, чи настала для цього крайня потреба, а також чітко знати та усвідомлювати річну ставку, за якою цей кредит доведеться сплачувати.

Варто зауважити, що у 2021 році в Україні було ухвалене законодавство, за умовами якого кредитні організації змушені надавати правдиву інформацію про річну ставку наданого кредиту та про пеню не лише документально, але й під час рекламних акцій.

Також українське законодавство обмежує розмір суми штрафів та пені. У разі, якщо кредит більший за мінімальну зарплату, штрафи та пені не можуть бути більшим за два розміри отриманої людиною суми. На менші суми закон не розповсюджується.

Аналітики в галузі мікрокредитування впевнені, що швидкі кредити й надалі зростатимуть через ситуацію з інфляцією. За словами засновника Performance Managment Сергія Сарояна, ставки за кредитами залежать і від курсу долара в країні, а гривня почала стрімко девальвувати.

Нагадаємо, через загрозу російської агресії та ще декількох факторів, гривня почала девальвувати.

Нагадаємо, з 2022 року в Україні запровадять непрямі методи податкового контролю за прибутками українців.

Нагадаємо, економіст розповів, як треба використовувати національний резервний фонд.