Льодовики у гірському масиві Тянь Шань відступив на кілька сотень метрів, місцеві мешканці побоюються, що прісної води може забракнути

У горах Тянь-Шань у Киргизстані розташований один з найбільших гірських льодовиків центральної Азії. Ці льодовики під загрозою зникнення, розповідають учасники експедиції, які розмістили відео з кадрами льодовиків на BBC.

«Льодові шапки вершин гірських льодовиків поступово тануть та скорочуються», - говорять учасники експедиції, які спосетрігають за льодовиками впродовж 10 років.

Учасники експедиції підійшли до підніжжя льодовика, де лід почав танути під прямими променями сонця. А потім стали підійматися догори.

«По мірі зростання середньої температури, ця частина льодовика тане швидше і вона скорочується», - розповідає Енріко Маттеа, гляціолог з Університету Фрібурга.

Експерти попереджають, що людська діяльність має безпосередній вплив на зміни в атмосфері планети.

«Забруднення, викиди вуглекислого газу, які нагрівають атмосферу, спричиняють проблеми, які можуть стати критичними в найближчі роки», - продовжує гляціолог.

Льодовик Абрамова в Киргизстані, великий і важливий може зникнути вже через сто років. Гляциологи встановлюють так звані абляціонний рейки. Вони допомагають обчислити скільки снігу тане за певний період. Дослідники визначили, що за 2 роки з 2019 до 2021 року розтануло 1, 41 метра снігу. Це рейка, яка встановлена на самому верху. А ті, що встановлені нижче - показують ще більше танення.

Льодовики є важливим джерелом прісної води, через її брак вже виникали міжрегіональні конфлікти.

На висоті 4400 над рівнем моря можна побачити межу між зоною накопичення снігу і его таненням. У сірій частині льодовика — зона танення, в білій — зона накопичення снігу.

Зони льодовика. Сіра щороку збільшується. Фото: скріншот ВВС

«За десять років досліджень, було лише один або два роки, коли льодовик більше накопичив снігу, ніж розтанув, решту періоду спостережень - вчені констатують сумний факт - льодовик щезає», - підсумовують дослідники.

Які топ-10 інноваційних технологій назавжди змінять наше життя в майбутньому.

Китай заборонив будь-які операції з криптовалютами.

Антоніу Гутерріш, голова ООН, попередив про катастрофічні показники змін у кліматі.