Півмільйона споживачів природного газу, які є клієнтами "постачальника останньої надії", змушені платити за блакитне паливо за ринковою ціною
Майже півмільйона українців, газ яким безпосередньо постачає НАК "Нафтогаз", зіткнулися з необхідністю сплачувати за блакитне паливо за тарифом у розмірі 46,7 гривні за кубометр з 1 грудня. Ця ціна не остаточна - у "Нафтогазі" попереджають, що надалі вона може змінюватись мало не щодня та звинувачують у ситуації, що склалася, Нацкомісію, що здійснює регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг.
"Ціна газу постачальника останньої надії розраховується за формулою, затвердженою постановою уряду. І газопостачальна компанія зобов'язана постачати газ усім своїм споживачам за цією ціною, яка може змінюватися щодня. Наприклад, сьогодні вона становить 46,7 грн/куб. м газу", – заявили в "Нафтогазі".
При цьому, пояснюють в компанії, завдання НКРЕП у даній ситуації - ухвалити рішення, згідно з яким 453,5 тисячі клієнтів "Нафтогазу" були б автоматично переведені на фіксований річний тариф у розмірі 7,96 гривні за кубометр. Втім, в Нацкомісії з ухваленням такого рішення не поспішають, оскільки "постачальник останньої надії", роль якого в Україні відіграє саме "Нафтогаз", в цьому випадку стане порушником конкурентних умов на ринку.
Вихід із ситуації для українців, які вже невдовзі ризикують отримати платіжки із величезними сумами, є: в "Нафтогазі" наголошують, що такі споживачі повинні укласти договір із компанією або найближчим часом обрати нового ринкового постачальника газу.
При цьому в "Нафтогазі" наголошують, що підприємства теплокомуненерго та ОСББ з власними котельнями можуть укласти із компанією трирічний договір, за умовами якого протягом першого року газ буде постачатися за фіксованою ціною 7,96 гривні за кубометр (без урахування абонплати).
Довідково: постачальник останньої надії (або ПОН) є елементом українського ринку як електроенергії, так і природного газу. Він виступає гарантом енергозабезпечення: забезпечує постачання споживачу, коли комерційні постачальники з тих чи інших причин цього робити не можуть. Варто додати, що в якості клієнта "постачальника останньої надії" можна перебувати лише протягом 60 днів - по завершенню цього періоду користувача буде від'єднано від газопостачання в тому випадку, якщо він не знайде собі нового постачальника або не укладе контракт з "Нафтогазом".
Нагадаємо, з 1 січня 2022 в Україні підвищується тариф на розподіл природного газу.
Нагадаємо, економіст пояснив, чому фіксована ціна на газ не захистить українців від високих цін на товари та послуги.