Півмільйона споживачів природного газу, які є клієнтами "постачальника останньої надії", змушені платити за блакитне паливо за ринковою ціною

Майже півмільйона українців, газ яким безпосередньо постачає НАК "Нафтогаз", зіткнулися з необхідністю сплачувати за блакитне паливо за тарифом у розмірі 46,7 гривні за кубометр з 1 грудня. Ця ціна не остаточна - у "Нафтогазі" попереджають, що надалі вона може змінюватись мало не щодня та звинувачують у ситуації, що склалася, Нацкомісію, що здійснює регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг.

"Ціна газу постачальника останньої надії розраховується за формулою, затвердженою постановою уряду. І газопостачальна компанія зобов'язана постачати газ усім своїм споживачам за цією ціною, яка може змінюватися щодня. Наприклад, сьогодні вона становить 46,7 грн/куб. м газу", – заявили в "Нафтогазі".

При цьому, пояснюють в компанії, завдання НКРЕП у даній ситуації - ухвалити рішення, згідно з яким 453,5 тисячі клієнтів "Нафтогазу" були б автоматично переведені на фіксований річний тариф у розмірі 7,96 гривні за кубометр. Втім, в Нацкомісії з ухваленням такого рішення не поспішають, оскільки "постачальник останньої надії", роль якого в Україні відіграє саме "Нафтогаз", в цьому випадку стане порушником конкурентних умов на ринку.

Вихід із ситуації для українців, які вже невдовзі ризикують отримати платіжки із величезними сумами, є: в "Нафтогазі" наголошують, що такі споживачі повинні укласти договір із компанією або найближчим часом обрати нового ринкового постачальника газу.

При цьому в "Нафтогазі" наголошують, що підприємства теплокомуненерго та ОСББ з власними котельнями можуть укласти із компанією трирічний договір, за умовами якого протягом першого року газ буде постачатися за фіксованою ціною 7,96 гривні за кубометр (без урахування абонплати).

Довідково: постачальник останньої надії (або ПОН) є елементом українського ринку як електроенергії, так і природного газу. Він виступає гарантом енергозабезпечення: забезпечує постачання споживачу, коли комерційні постачальники з тих чи інших причин цього робити не можуть. Варто додати, що в якості клієнта "постачальника останньої надії" можна перебувати лише протягом 60 днів - по завершенню цього періоду користувача буде від'єднано від газопостачання в тому випадку, якщо він не знайде собі нового постачальника або не укладе контракт з "Нафтогазом".

Нагадаємо, з 1 січня 2022 в Україні підвищується тариф на розподіл природного газу.

Нагадаємо, економіст звернув увагу на невідповідність між заявою президента та тарифною політикою, яку, на вимогу МВФ, буде впроваджувати уряд.

Нагадаємо, економіст пояснив, чому фіксована ціна на газ не захистить українців від високих цін на товари та послуги.