Новий штам коронавірусу "омікрон" може завадити світовій економіці відновитися після глобального карантину

Глобальна економіка, паралізована карантином 2020 року, швидкими темпами почала відновлюватися у 2021 році, однак новий штам коронавірусу, який отримав назву "омікрон", може суттєво сповільнити це зростання. Про це заявила голова Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва.

"Новий штам, який може поширитися дуже швидко, може підірвати довіру. І в цьому сенсі ми, ймовірно, побачимо деякі зниження зроблених нами в жовтні прогнозів зростання світової економіки", – прогнозує очільниця МВФ.

Примітно, що за прогнозами МВФ, темпи глобального економічного зростання у 2021 році мали сягнути 6%, проте на заваді досягненню цього показника став штам коронавірусу "дельта", який викликав чергову хвилю пандемії та став причиною так званої "кризи постачання" і викликав зростання рівня інфляції в багатьох країнах. Найбільше "дельта" вдарила по економіці країн, що розвиваються; втім, через нестачу енергоресурсів та перебої постачання погіршилися і перспективи країн із розвиненою стабільною економікою.

Згідно із попереднім прогнозом МВФ, у 2022 році глобальне економічне зростання має сягнути 4,9%, проте вже зараз у Фонді побоюються, що новий штам може стати на заваді досягненню цього показника.

На відміну від МВФ, експерти однієї з найбільших в світі інвестиційних компаній Goldman Sachs розглядають одразу чотири сценарії того, що відбуватиметься із глобальною економікою в наступному році.

Зокрема, негативний сценарій передбачає, що "омікрон" сповільнить зростання світової економіки в I кварталі наступного року до 2% в порівнянні з жовтнем-груднем 2021 року. Найгірший сценарій передбачає швидке поширення штаму та велику кількість госпіталізацій, що, своєю чергою, може призвести до нового карантину і, як наслідок - нищівного удару по економіці.

Існують також сценарії "помилкової тривоги" та позитивний, причому згідно із першим з них "омікрон" виявиться не таким небезпечним, як "дельта", та несуттєво вплине на економічні процеси і інфляцію. Позитивний сценарій передбачає, що глобальна економіка буде зростати швидше, ніж прописано в базовому сценарії банку, а рівень інфляції знизиться.

Нагадаємо, вчені зафіксували новий штам вірусу COVID-19, який є більш заразним та стійкішим до вакцини, ніж його попередники.

Нагадаємо, через поширення штамму "омікрон" уряд України ввів нові обмеження на в'їзд з кількох африканських країн.

Нагадаємо, очільник МОЗ Віктор Ляшко спрогнозував наступну хвилю коронавірусу на середину – кінець зими.